Millennium 000
AVT Bavaria
Helios Slovakia
Kancelária WHO na Slovensku
Kurzy
otestujte sa!

RIZIKÁ ŽELEZNÍC

Kurzy >>  RIZIKÁ ŽELEZNÍC

VYSOKÉ NAPÄTIE - "NEVIDITEĽNÝ ZABIJAK"

VYLIEZAŤ NA VAGÓNY JE PRÍSNE ZAKÁZANÉ A ŽIVOTU NEBEZPEČNÉ!

Zväčšiť


V PREDPISE SA PÍŠE: "VYSTUPOVAŤ ZA AKÝMKOĽVEK ÚČELOM NA KOĽAJOVÉ VOZIDLÁ A NÁKLAD NA VOZŇOCH JE ZAKÁZANÉ!"

VZDUCH, AJ KEĎ JE RELATÍVNE DOBRÝ ELEKTRICKÝ IZOLÁTOR, SA V SILNOM ELEKTRICKOM POLI IONIZUJE A STANE SA ELEKTRICKY VODIVÝ.

ČO Z TOHO VYPLÝVA?

ELEKTRICKÝ PRÚD TROLEJOVÉHO VEDENIA ŤA ZASIAHNE UŽ PRI PRIBLÍŽENÍ SA K VEDENIU! NETREBA PRIAMY KONTAKT!

PRETO PRACOVNÍCI ŽELEZNÍC SA NESMÚ PRIBLÍŽIŤ K TROLEJOVÉMU VEDENIU NA VZDIALENOSŤ MENŠIU AKO 1,5 METRA.

VEĽMI DOBRE SI ZAPAMÄTÁM A BUDEM VŽDY DODRŽIAVAŤ:

NIKDY SA NEBUDEM PRIBLIŽOVAŤ K TROLEJOVÉMU VEDENIU VYLIEZANÍM NA VAGÓNY, VYLIEZANÍM NA STĹPY TROLEJOVÉHO VEDENIA A NA KONŠTRUKCIE ŽELEZNIČNÝCH MOSTOV!

NIKDY NEBUDEM VYHADZOVAŤ ŽIADNE PREDMETY NA TROLEJOVÉ VEDENIE ANI K TROLEJOVÉMU VEDENIU!

NIKDY SA NEBUDEM PRIBLIŽOVAŤ ANI K TROLEJOVÉMU VEDENIU SPADNUTÉMU SA ZEMI, PRETOŽE VYSOKÉ NAPÄTIE MA MÔŽE ZABIŤ UŽ NA VEĽKÚ VZDIALENOSŤ!Zväčšiť


NIKDY NEBUDEM VYHADZOVAŤ ŽIADNE PREDMETY NA TROLEJOVÉ VEDENIE! PRETOŽE MA MÔŽE ZASIAHNUŤ VYSOKÉ NAPÄTIE AŽ 25 000 VOLTOV!

VYSOKÉ NAPÄTIE SPÔSOBUJE ČLOVEKU ROZSIAHLE VONKAJŠIE A VNÚTORNÉ POPÁLENINY, ZÁSTAVU SRDCA A ZLOMENINY DLHÝCH KOSTÍ. PRÚD MÔŽE PREJSŤ CELÝM TELOM A ZASIAHNUŤ VŠETKY DÔLEŽITÉ ORGÁNY.

ČO PRINÁŠA ŽIVOT:

Dňa 26.03.2007 o 19.20 hod. v lokalite železničnej stanice Veľaty, došlo k úrazu jedenásťročného chlapca vysokým napätím trolejového vedenia. Chlapec vyhadzoval oceľový drôt na trolej vysokého napätia. Chlapec na následky poranení zahynul.

11.4.2009 Štrnásťročný chlapec liezol z frajeriny na stožiar elektrického vedenia a spálilo mu tretinu tela. V šesťmetrovej výške sa chlapec dotkol drôtov trakčného napájania železnice a zasiahlo ho 22 000 voltov. S vážnymi popáleninami leží v bratislavskej nemocnici. K nešťastiu došlo na odstavnom koľajisku železničnej stanice v Trnave vo štvrtok okolo ôsmej večer.
Gido, ako ho prezývajú kamaráti, na stožiar liezol z frajeriny. Spolu s ním tam boli dvaja kamaráti. To, že lezie na stožiar, si všimli, až keď bol asi v štvormetrovej výške.
Aj napriek tomu, že ho od toho odhovárali, liezol vyššie. Podľa svedkov sa chlapec pravou rukou dotkol elektrického vedenia. Začalo ho triasť. Potom nasledoval záblesk a silné puknutie. Spadol na zem, horelo mu oblečenie. To sa kamarátom podarilo uhasiť.
Záchranári chlapca previezli s ťažkými popáleninami na ARO trnavskej nemocnice a odtiaľ do Bratislavy. Chlapec utrpel zranenie hrudníka a popáleniny na 31 % tela.
Hovorkyňa Železničnej polície Ľubica Zoňová.Zväčšiť


NIKDY NEBUDEM PÚŠŤAŤ ŠARKANY V BLÍZKOSTI ŽELEZNIČNEJ TRATE A ELEKTRICKÝCH VEDENÍ VYSOKÉHO NAPÄTIA! JE TO ŽIVOTU NEBEZPEČNÉ!

   
<< Predchádzajúca lekcia   ?alšia lekcia >>