Búrka - zasiahnutie bleskom
Kurzy >>
Búrka - zasiahnutie bleskom
Búrky
Nepodceňujte búrky!
15.07.2001 Slovensko: 4 mŕtvi počas búrok!
16. septembra 2005 Podľa informácií polície 31-ročný Miroslav Š. a rovnako starý Marián CH. zomreli na mieste, 54-ročného Ladislava L. v kóme previezli do rožňavskej nemocnice. Muži boli nakladať pripravené drevo v lese zvanom Pod vykrývačom, no zastihla ich búrka. S trojicou bol na mieste aj 41-ročný Slavomír K. Ten sa počas dažďa schoval v nákladnom aute, ostatní traja sa skryli pod strom, ktorý však následne zasiahol blesk. Slavomír na mieste našiel dvoch mŕtvych, Ladislava naložil do auta a zaviezol do obce Roštár.
(zdroj: SITA)
22. júla 2006 V Malej Fatre popoludní zabil blesk poľskú turistku (36), jej manžela (50) zranil. Poľský pár bol na túre na chodníku medzi Malým a Veľkým Rozsutcom.
Na tom istom kopci z jeho druhej strany v júli 2002 zabil blesk taktiež poľského turistu (40) a jeho 10-ročnú dcéru.
(zdroj: Dromedar)
12. júna 2007 Obrovská tragédia sa stala v rodine Nedeljkovićovcov zo srbskej dedinky Vukanja. Súrodenci Jelena (10) a Miodrag (8) zahynuli v sobotu okolo 17:00, keď do stromu, kam sa skryli s rodičmi pred búrkou, udrel blesk. Nedeljkovićovci v ten deň od rána oberali jahody a keď začalo pršať, skryli sa pod najbližší strom, do ktorého udrel blesk. Deti zomreli hneď, rodičia Goran a Dragana prežili so zraneniami a popáleninami.
(zdroj: WEBNOVINY)
13. júla 2008 rodinu s dvoma synmi v lokalite Súľovský hrad zasiahol blesk, ktorý usmrtil matku s dvojročným synom. Rodina sa pred búrkou schovala do klenbovej pivnici.
25. júla 2008 Popoludní zasiahol blesk 15-ročného chlapca v Hraniciach na Přerovsku (Česká republika), ktorý sa zdržiaval v parku. Blesk udrel do stromu blízko neho, výboj mu preskočil do tela cez ľavé rameno. Utrpel popáleniny prvého stupňa na ľavej ruke a časti hrudníka.
V podvečer zasa zasiahol blesk 18-ročného mladíka pri Rudíkove na Třebíčsku. Chlapec okamžite upadol do bezvedomia, kamaráti ho oživovali do príchodu záchranárov. Chlapec skončil vo vážnom stave v nemocnici. Výboj ľahko poranil aj o rok mladšie dievča, ktoré ho sprevádzalo.
(zdroj: TASR)
INNSBRUCK. Svojim zraneniam po zásahu bleskom podľahol 13.5.2009 večer na klinike v rakúskom Innsbrucku deväťročný chlapec. Ide o kamaráta 11-ročného chlapca, s ktorým sa v utorok popoludní počas búrky schovali pod domček na vysokom strome. Doňho následne udrel blesk. Starší chlapec zomrel hneď na mieste, mladšieho sa podarilo oživiť. Dnes mu však zlyhal srdcovo-cievny systém, informovala agentúra APA. K nešťastiu došlo v utorok okolo 16.00 h pri silnej búrke v alpskej obci Bad Hofgastein (Salzbursko). Niekoľko mládežníkov sa v tom čase nachádzalo na skatovom ihrisku neďaleko športového ihriska a našli si úkryt pred dažďom pod skupinkou stromov. Dvaja z nich sa schovali pod strom, ktorý zasiahol blesk.
Zdroj: APA a TASR
Zásah bleskom zranil v sobotu najmenej 13 účastníkov rímskych slávností pri Xantene pri nemeckom Duisburgu. Štyria ľudia utrpeli veľmi ťažké popáleniny, informovala miestna polícia. Záchranárom sa podarilo oživiť 13-ročné dievča priamo na mieste nešťastia. Ďalší zasiahnutí utrpeli šok. Do nemocnice ich previezli sanitkou a troma vrtuľníkmi. Niektorí návštevníci rímskych slávností sa ukryli pred búrkou v aleji na území archeologického parku Xanten pod stromy. Blesk udrel medzi dva stromy do zeme a vzniknuté elektrické napätie zranilo ľudí naokolo, informoval policajný hovorca. Medzi zranenými boli podľa neho dospelí aj deti z celého Nemecka, ako aj Holanďania.
Zdroj: TASR
Blesk si vždy hľadá cestu najmenšieho elektrického odporu!
Búrky sú nevyspytateľné! Ťažko sa dá presne predpovedať miesto - miesta, kde vzniknú. Nedá sa predpovedať ani smer ich ďalšieho pohybu.
Prízemné vrstvy vzduchu sa počas teplých letných dní prudko zohrievajú. Teplý vzduch stúpa smerom nahor. Rýchlosť takéhoto výstupného prúdenia je značne vysoká. Rýchlosť teplého vzduchu môže byť až do 40 metrov za sekundu. Vo vyšších vrstvách sa teplý vzduch prudko ochladzuje. Ak je vzduch dostatočne vlhký, prebieha kondenzácia vodných pár a vzniká búrkový oblak.
Najmä na horách môžu mať letné lokálne búrky rýchly priebeh. Búrkový mrak môže vzniknúť veľmi rýchlo za 30 až 50 minút! Otázka na zamyslenie: koľko prejdeme za 30 minút v exponovanom horskom teréne (hrebene, vrcholy)? Teda v miestach, kde je veľké riziko zasiahnutia bleskom. Dá sa bezpečne opustiť napr. hrebeň Západných Tatier v ľubovoľnom mieste? Nedá, zväčša treba dosiahnuť nejaké sedlo a zísť turistickým chodníkom do doliny, čo trvá v exponovanom teréne nejaký čas. Štatistika jasne ukazuje, že práve hrebene a vrcholy hôr sú najnebezpečnejšie počas búrok na horách. Ani lokálne búrky sa nedajú presne predpovedať. Meteorológovia predvídajú počasie, za akého môžu vznikať lokálne alebo frontálne búrky.
Frontálne búrky spôsobuje prechod studeného frontu. Z parametrov studeného frontu, zo smeru a rýchlosti postupu sa dá pomerne presne určiť oblasť - oblasti, ktoré búrky môžu zasiahnuť.
Intenzita búrok sa v posledných rokoch zvyšuje. Zvyšuje sa aj intenzita zrážok. Prečo? Pretože dôsledkom otepľovania stúpa priemerná teplota vzduchu, čo spôsobuje stále vyšší obsah vodných pár v atmosfére.