Millennium 000
AVT Bavaria
Helios Slovakia
Kancelária WHO na Slovensku
Kurzy
otestujte sa!

Prevencia detských úrazov

Kurzy >>  Prevencia detských úrazov

Ďalšie riziká

  • Prechádzka s dieťaťom po ceste bez chodníku: ak držíte dieťa za ruku, prosím, držte dieťa tak, aby smerovalo od cesty a NIE DO CESTY! Ak sa dieťa vytrhne, tak nepodbehne pod auto, ani iný dopravný prostriedok. Ak ide dieťa s dospelou osobou po ceste bez chodníka, platí pravidlo, že dieťa je na okraji cesty! Dieťa treba držať za ruku!


  • zväčšit


    zväčšit


  • dvor pri ceste: pri malých deťoch sa odporúča zamknúť bránku na dvore, takto zabránite náhlemu vybehnutiu dieťaťa (osoby) na cestu


  • vodné toky, jazerá: malé deti nenechávame samé bez dozoru pri vode, resp. vo vode - ani v detskom bazéniku a jazierku pri dome

zväčšit


Pri člnkovaní, aj keď dieťa je už plavec, musia sa používať plávacie vesty.

Čo prináša život: 6 ročný chlapec z Bukovca sa utopil v jazere 16.8.2001, nakoľko bol bez dozoru dospelej osoby. Vychádzajúci rekreant z vody zakopol o telíčko chlapca na dne jazera, hneď začali s detskou kardiopulmonálnou resuscitáciou, privolali LZS, doktor ho pri jazere oživoval 1/2 hodiny, potom ho previezli do nemocnice, bolo však už neskoro.

Prosba: všímajme si okolie, ak uvidíme vo vode dieťa bez dozoru, dohliadnime naň, alebo dopravme dieťa k rodičom a dohovorme im...možno nám vynadajú, že sa staráme, ale to dieťa sme možno zachránili a to stojí za to!

Deti by sa nemali hrať v blízkosti vodných tokov a nádrží.

  • staveniská: pozor na pád v nezabezpečených staveniskách - deti by sa nemali hrať a pohybovať na staveniskách, stavbách a priestoroch opustených budov

Čo prináša život: takto zahynul chlapec v neohradenom starom stavenisku na Solinkách v Žiline. Chlapec spadol do zatopených pivničných priestorov a utopil sa.

  • oplotené cudzie objekty: deti treba upozorniť, aby nikdy nepreliezali ploty cudzích objektov, nakoľko môžu byť strážené psami, ktoré sa už niekoľkokrát postarali o usmrtenie bezbranných detí, resp. spôsobili im veľmi vážne poranenia


  • cesty, železničná trať : malé deti nenechávame pri ceste a železničnej trati bez dozoru samé.

zväčšit

Čo prináša život: rodičia boli na záhradke ( je oplotená ), ktorá je 20 metrov od železničnej trate, mali so sebou 2 ročného synčeka. Nezbadali, že opustil záhradku, veľmi sa mu páčili vláčiky, a preto išiel na trať. Vlak ho zachytil a usmrtil.

  • ochranná prilba na bicykli, resp. pri jazde na kolieskových korčuliach: asi 20% úrazov detí je pri bicyklovaní a skoro 100% smrteľných úrazov cyklistov spôsobí úraz hlavy, preto sa odporúča, aby dieťa nosilo cyklistickú prilbu - dbáme, aby prilba bola dostatočne pod bradou dotiahnutá - nezapnutá, alebo slabo dotiahnuté uchytenie prilby spôsobí to, že prilba pri páde nesplní svoj účel, nakoľko sa z hlavy zošmykne.

zväčšit

Poznámka: pri jazde na kolieskových korčuliach sa odporúča, aby deti používali aj chrániče kolien, lakťov a rúk.

  • úpal: v letných mesiacoch treba zabezpečiť dieťaťu dostatočný prísun tekutín - neodporúčajú sa sladené nápoje, pred úpalom chránime dieťa použitím čiapky, nevystavujeme malé deti zbytočne dlho na slnku -  hlavne medzi 10 a 14 hod. by dieťa nemalo byť na slnku!


  • podchladenie: dbajme, aby dieťa bolo dostatočne oblečené, na výletoch do hôr a na dlhšie vychádzky nezabudnite dieťaťu vziať náhradné oblečenie, ochranu pred dažďom - pršiplášť, resp. nepremokavé oblečenie, pamätajte, že počasie sa môže nečakane a rýchlo zmeniť


  • sme pri ohni: ak sú pri ohni deti, tak musia byť pod neustálym dozorom zodpovednej dospelej osoby, pri ohni ani na okamih nenechávame deti samy!


  • sladká voda v otvorenej fľaške, otvorený džús: včela, alebo osa zacíti sladkosť a vlezie do fľašky, alebo sa začne topiť v nápoji, pri pití môže prísť k bodnutiu v ústnej dutine a vzniku alergickej reakie s udusením


  • osvetlenie bicykla a technický stav bicykla: staršie deti, ktoré už samostatne používajú bicykel, treba vybaviť osvetlením vpredu aj vzadu

zväčšit

Deti treba náležite poučiť, ako a kedy používať svetlo na bicykli.

Deťom pravidelne kontrolujeme technický stav bicykla, nezabudneme skontrolovať, či na ráme bicykla sa neobjavila prasklina, v takomto prípade treba OKAMŽITE osloviť predajcu bicykla!

Malé deti prevážame na bicykli v sedačkách na to určených, používame stupačky na nohy a chránič na zabránenie vniknutiu detskej nožičky do kolesa. S deťmi jazdíme na bicykli opatrne a pomalšie, podľa možnosti sa vyhýbame hlavným ťahom.

  • les: ak sa v danej oblasti nachádzajú kliešte, odporúča sa zakúpiť v lekárni prostriedok proti kliešťom a deti poctivo natierať (striekať prostriedok - spreje). Dieťa vždy po návrate domov čím skôr skontrolujeme, či na telíčku nemá "zakusnutého" kliešťa. Kliešte môžu byť aj na oblečení - vymeníme oblečenie.

    • keď sa v danej oblasti nachádza vretenica, treba byť opatrný - používame vysokú obuv, nesadáme si na zem bez skontrolovania zvoleného miesta a blízkeho okolia, taktiež predmety zo zeme chytáme opatrne.


    • nekonzumujeme neznáme a jedovaté plody a rastliny: napr. muchotrávku zelenú, ľuľkovec zlomocný, jesienky a pod.
  • opatera mimo domu: deti nezveríme do opatery cudzej osoby - NIKDY!


  • dieťatko v kočíku a malé deti nikdy nenechávame samé pred obchodom, ani na inom mieste: odcudzenie detí je pomerne časté


  • dieťatko v kočíku nikdy cez zimu nenechávame pod strechami domov, nezdržujeme sa pod strechami ani my: hrozí tu pád cencúľov a zošmyknutie snehu zo šikmej strechy, čo môže spôsobiť vážne poranenia až s následkom smrti.

Čo prináša život: pred pár rokmi usmrtil veľký odpadnutý cencúľ dieťatko v kočíku. Úrazy spôsobené zo striech padajúcim snehom sa stávajú každý rok.

  • deti by na zamrznuté vodné plochy (potoky, rieky, jazerá), ktorých hĺbka je viac ako výška ich kolien, nemali chodiť bez dozoru skúsenej dospelej osoby. Treba si uvedomiť, že ľad môže bezpečne udržať dospelého človeka, ale nemusí vydržať, ak sa postaví viacero detí k sebe (treba brať do úvahy aj dynamické zaťaženie - napr. skákanie). Najbezpečnejšie je, keď sa deti hrajú pri kraji, aj keď sa ľad zdá byť dostatočne bezpečný. Najmä, ak sa jedná o tečúcu vodu (potok, rieka).

zväčšit

  • dieťa vo vozidle: pre malé deti používame detské sedačky, počas jazdy je dieťa VŽDY pripútané bezpečnostnými pásmi! Detskú sedačku neumiestňujeme na predné sedadlo v tom prípade, ak je vpredu airbag!
   
<< Predchádzajúca lekcia   ?alšia lekcia >>