Millennium 000
AVT Bavaria
Helios Slovakia
Kancelária WHO na Slovensku
Kurzy
otestujte sa!

Požiarna bezpečnosť v domácnosti II.

Kurzy >>  Požiarna bezpečnosť v domácnosti II.

32. Zemný plyn

Zemný plyn: nedýchateľný, prudko horľavý, so vzduchom tvorí v rozmedzí 5 (spodná medza výbušnosti) – 15 (horná medza výbušnosti) obj. % výbušnú zmes. Ľahší ako vzduch. Držať z dosahu detí!

Unikajúci plyn môže spôsobiť zadusenie, resp. nebezpečný požiar s možnosťou výbuchu. Treba používať snímač unikajúceho plynu.

Čo prináša život:
Výbuch plynu v Krompachoch dňa 2.2.2007 úplne zdemoloval rodinný dom. Pri výbuchu zahynula tridsaťtri ročná matka a päťročná dcéra, zranených bolo desať osôb.

Posádka vrtuľníka LZZS ATE z Popradu dňa 2.2.2007 popoludní po 16:00 hod. prevážala z oddelenia ARO v krompašskej nemocnici do popáleninového centra v nemocnici Košice - Šaca 9 ročného chlapca s ťažkými popáleninami. Utrpel ich pri tragickom výbuchu plynu v rodinnom dome.


© SITA/ Marián Angelovič


© SITA/ Marián Angelovič


© SITA/ Marián Angelovič

Protipožiarne opatrenia: uzatvoriť hlavný uzáver plynu, zabezpečiť dostatočné odvetranie priestoru, v ktorom hrozí nebezpečenstvo požiaru, opustiť zamorený priestor. V zamorenom priestore zákaz zapínať alebo vypínať elektrické osvetlenie, zákaz používať iskriace náradie, zákaz fajčiť a manipulovať s otvoreným ohňom, zákaz používať mobilné telefóny, pozor na statický výboj.

Plynári do zemného plynu používaného v domácnostiach pridávajú typickú vôňu, aby ľudia mohli unikajúci plyn rýchlo rozpoznať. Ak vám uniká plyn, štípe vás v nose.

Prvá pomoc pri nadýchaní:

Príznaky: príznaky dusenia sa – cyanóza (zmodranie pier a nechtov na rukách), ťažký dych, hlasité dýchanie, bezvedomie, zástava dýchania, zástava srdca.

Prvá pomoc: postihnutú osobu treba premiestniť zo zamoreného priestoru na čerstvý vzduch. Ak postihnutý nedýcha, treba začať s umelým dýchaním z úst do úst. Ak nebije srdce, treba resuscitovať, viď. prvá pomoc. Okamžite zabezpečiť privolanie RZP na tel. č. 155.

Toxikologické informačné stredisko: núdzové telefónne číslo stálej služby: 02/54 77 41 66

Prvá pomoc pri popáleninách: viď. prvá pomoc na www.rescue.sk

   
<< Predchádzajúca lekcia   ?alšia lekcia >>