Požiarna bezpečnosť v domácnosti II.
Kurzy >>
Požiarna bezpečnosť v domácnosti II.
33. Propán
PROPÁN: horľavý, výbušný plyn, so vzduchom od 2,1 (spodná medza výbušnosti) do 9,4 (horná medza výbušnosti) obj. % tvrorí výbušnú zmes. Vo vyšších koncentráciach spôsobuje udusenie. Propán je ťažší ako vzduch. Treba zabrániť vnikaniu do pivníc a iných podzemných priestorov, ako napr. kanalizácií, výkopov, jám a pod. Nedokonalým spaľovaním sa môže vytvárať oxid uhoľnatý CO.
Protipožiarne opatrenia: podľa možnosti zastaviť unikanie plynu, zabezpečiť dostatočné odvetranie priestoru, v ktorom hrozí nebezpečenstvo požiaru, opustiť zamorený priestor. V zamorenom priestore zákaz zapínať alebo vypínať elektrické osvetlenie, zákaz používať iskriace náradie, zákaz fajčiť a manipulovať s otvoreným ohňom, zákaz používať mobilné telefóny, pozor na statický výboj.
Prvá pomoc pri nadýchaní: postihnutú osobu treba premiestniť zo zamoreného priestoru na čerstvý vzduch. Ak postihnutý nedýcha, treba začať s umelým dýchaním z úst do úst. Ak nebije srdce, treba resuscitovať, viď. prvá pomoc. Okamžite zabezpečiť privolanie RZP na tel. č. 155.
Toxikologické informačné stredisko: núdzové telefónne číslo stálej služby: 02/54 77 41 66