Millennium 000
AVT Bavaria
Helios Slovakia
Kancelária WHO na Slovensku
Kurzy
otestujte sa!

Zásady poskytovania prvej pomoci

PRVÁ POMOC >>  Zásady poskytovania prvej pomoci

Takže teraz si prečítaj, ako máš postupovať

 1. keď zistíš, že tvoj kamarát nereaguje, skús zistiť, či ti odpovie keď ho oslovíš alebo ním jemne za plecia potrasieš. Možno iba oddychuje alebo spí.


  zväčšit


 2. ak sa stále nepreberá musíš čo najskôr privolať pomoc.


  zväčšit


  zväčšit


Ak vidíš v blízkosti niekoho dospelého, požiadaj ho o pomoc. Keď v okolí nikto nie je (učiteľ, okoloidúci, spolužiak), musíš to zvládnuť sám. Niekedy stačí silno zakričať o pomoc.

Ak si teda sám a postihnutý kamarát je starší ako osem rokov, skôr ako mu začneš poskytovať prvú pomoc, najprv zavolaj (ak to dokážeš) z mobilu alebo telefónneho automatu (ak je nablízku) na číslo 155 (Rýchla zdravotnícka pomoc) a povedz, čo sa stalo.


zväčšit


Skok: ako správne privolať Rýchlu zdravotnícku službu.

Toto pravidlo má však výnimku. V niektorých prípadoch postihnutému treba najskôr 1 minútu poskytovať prvú pomoc a až potom utekať privolať záchrannú službu.

Je to v týchto prípadoch:
 • ak sa niekto topil
 • ak má vážne poranenie
 • ak sa otrávil liekmi
 • drogami alebo alkoholom

Daj pozor! Ak má chorý kamarát menej ako osem rokov, musíš mu najskôr 1 minútu poskytovať prvú pomoc a až potom utekaj privolať záchrannú službu. Ak vieš, že má choré srdiečko, volaj záchranku hneď a až potom mu začni poskytovať prvú pomoc.

V telefóne sa ti ozve dispečerka záchrannej zdravotnej služby, ktorá sa ťa bude pýtať na niektoré podrobnosti. Snaž sa pozorne počúvať a odpovedaj na všetky otázky. Je to veľmi dôležité, aby pomoc mohla vyraziť čo najskôr. Nikdy nepolož telefón prvý!

Ak ste na mieste dvaja, musíte sa rozdeliť.

Ten, ktorý z vás je telesne zdatnejší, zostane pri chorom kamarátovi a poskytne mu prvú pomoc. Vieš ako?

Skok: PRVÁ POMOC.

Druhý kamoš zatiaľ uteká privolať profesionálnu pomoc – záchranárov.

Ak máte so sebou mobilný telefón a máte signál, profesionálnu pomoc privoláte mobilom priamo z miesta úrazu alebo nehody.

Zapamätaj si! Ak by ti pri poskytovaní prvej pomoci hrozilo nebezpečenstvo, nikdy nezasahuj. Vždy sa musíš vopred presvedčiť, či sa ti pri zachraňovaní nemôže niečo stať

Skok: PRVÁ POMOC.

   
<< Predchádzajúca lekcia   ?alšia lekcia >>