Millennium 000
AVT Bavaria
Helios Slovakia
Kancelária WHO na Slovensku
Kurzy
otestujte sa!

Záchrana topiaceho

Kurzy >>  Záchrana topiaceho

Pomoc unavenému plavcovi

Vždy pamätajte, že treba bezpečne doplávať k brehu. Vyčerpanie a únava sa môže dostaviť náhle a nečakane, preto buďte vždy opatrní a nepreceňujte svoje schopnosti! Ohroziť svoj život za cenu toho, že preplávate o niekoľko desiatok metrov viac, za to nestojí!

Záchranca musí v prvom rade správne ohodnotiť stav postihnutého, ktorý môže náhle spanikáriť a veľmi vážne ohroziť záchrancu. Záchranca sa snaží upokojiť unaveného plavca a povzbudí ho "to v pohode preplávaš, plávaj - plávaj, makaj - makaj", postihnutého treba "vybičovať" na maximálny výkon. Treba sledovať reakciu postihnutého na slová záchrancu » je apatický? Je v predšokovom stave? Panikári? Má strach? Resp. reaguje hneď? Reaguje správne? Je kľudný? Dá sa ešte "vybičovať" na nejaký výkon? A podobne.

Pamätajte, že postihnutý vám môže spanikáriť aj počas prepravy k brehu a vážne vás ohroziť, napr. 100 metrov vzdialený breh bude spúšťacím mechanizmom paniky postihnutého.
Postihnutého ukľudníte, chvíľu vydrží a zrazu vybuchne pri pohľade na "nekonečne" vzdialený breh, preto buďte stále v strehu a opatrní! Doporučujeme postupovať vždy, ako by išlo o topiaceho.

Jeden záchranca:

Ak je záchranca sám, postupuje ako pri záchrane topiaceho. Niekto by mohol povedať, že pomôcť unavenému plavcovi sa dá aj tak, že záchranca bude plávať prsiarskym štýlom a unaveného plavca zoberie na "chrbát" tak, že unavený plavec sa drží záchrancu okolo krku, alebo za plecia a voľne pláva na vode. Je možné použiť aj tento spôsob, ale čo ak unavený plavec spanikári a chytí sa okolo krku záchrancu tak kŕčovito, že ho bude až škrtiť. Preto treba veľmi citlivo zvážiť postup aj pri pomoci unavenému plavcovi.

Dvaja záchrancovia:

Ak záchrancovia sú dvaja (snažte sa byť vždy aspoň dvaja), potom záchrancovia plávajú prsiarskym spôsobom vedľa seba tak, aby medzi nimi mohol byť unavený plavec, ktorý je tiež v polohe na prsiach. Vystretými rukami sa chytí pliec záchrancov. Ak vládze, pomáha záchrancom pri preprave pohybmi kraulových nôh. Záchrancovia stále sledujú jeho psychický stav, resp. občas prehovoria na postihnutého.

   
<< Predchádzajúca lekcia   ?alšia lekcia >>