Vyhľadávanie stratených a nezvestných osôb - stratený človek v lese
Kurzy >>
Vyhľadávanie stratených a nezvestných osôb - stratený človek v lese
Začiatok vyhľadávania stratenej osoby
Hľadajú už stratenú osobu nejaké iné organizácie alebo osoby? Kde sú lokalizované a akú činnosť vykonávajú?
Dodatočné informácie : je k dispozícii odtlačok topánky stratenej osoby? Poznáme dĺžku kroku? a pod.
Pre efektívnu koordináciu operácie je dôležité zabezpečiť veľkú topografickú mapu. Treba zistiť, či je k dispozícii nejaká podrobnejšia mapa, resp. mapa aspoň nejakej časti danej oblasti. Sú k dispozícii kópie? Resp. kde sa dajú kópie mapy urobiť najbližšie?
Určíme cesty (smery) najmenšieho odporu, ktoré poskytnú stratenej osobe na základe jej pocitov smer presunu. Ale pozor! Náš predpoklad nemusí byť správny, t.j. cesty nemusíme určiť správne! Predpokladaný smer presunu: suché korytá vodných tokov, vodné toky, chodníky lesnej zveri, lesné cesty a chodníčky, menej náročný terén, vyvýšenina kvôli orientácii a pod.
Určitá oblasť môže byť podobná inej oblasti - človek sa ľahko pomýli, tj. úplná dezorientácia.
Resp. vysoký porast bráni orientácii, sneh zakryje stopy, resp. vietor zafúka stopy snehom a pod.
V akom rozsahu budeme potrebovať pomoc pri vyhľadávaní stratenej osoby? Záleží to najmä : o akú osobu ide (vek a charakteristika osoby), kedy sa osoba stratila (niekedy sa nedá určiť presný čas), akú má výbavu a skúsenosti, od predpokladu úrazu, od terénu, od aktuálneho počasia, od predpokladaného vývoja počasia.
Jeden z najväčších problémov je : dostať potrebný počet ľudí na miesto pátrania v náležitom čase!
Počiatočné vyhľadávanie :
4 záchranári idú na šírku 1km (vzdialenosť záchranárov je 250 metrov), zastavia každú minútu a pískajú a počúvajú možnú odpoveď stratenej osoby. Tento postup sa opakuje...