Je každá zamrznutá vodná plocha bezpečná?
Kurzy >>
Je každá zamrznutá vodná plocha bezpečná?
Už aj jeden krok na zamrznutú neznámu vodnú plochu môže znamenať smrť!
TENKÝ ĽAD - video
TENKÝ ĽAD - video
POZOR NA TENKÝ ĽAD:
Ako postupovať:
Čo prináša život:
PREŠOV/KURIMA 15. marca 2003 (SITA):
Telo utopeného 8-ročného Danka z Kurimy v okrese Bardejov našli dnes tri kilometre od obce v naplaveninách rieky Topľa. Po troch dňoch pátrania sa to podarilo príslušníkovi Požiarneho a záchranného zboru z Giraltoviec Jánovi Goliášovi a starostovi obce Nemcovce Jánovi Paľovi. Chlapec v stredu podvečer pri hre so psom spadol z ľadovej kryhy do rieky, bol pri tom aj jeho kamarát, ktorému sa nepodarilo Danielovi pomôcť.
Banská Bystrica, 5. januára 2007:
Dvanásťročný Ivanko skúšal silu ľadu skákaním na zamrznutej vodnej ploche rybníka v Banskej Bystrici. Ľad nebol dostatočne pevný a pod Ivankom sa prelomil. Jedenásťročný kamarát Mirko sa ho pokúšal dostať z vody, ale zošmykol sa do vody a začal sa taktiež topiť. Svedkovia zavolali hasičov. Po príchode hasičov na miesto nešťastia nad vodnou hladinou bol už iba Mirko. Ivanka sa hasičom podarilo vytiahnúť z vody asi za hodinu. Po polhodinovom oživovaní sa záchranárom RZP podarilo obnoviť činnosť jeho srdca, žiaľ, po prevoze do nemocnice Ivanko zomrel.
KOŠICE, 25.02.2008:
Krehký ľad sa prelomil v sobotu podvečer pod 10-ročným Jakubkom P. z Košíc. Chlapec si chcel iba skrátiť cestu domov. Pár minút sa ešte dokázal udržať na ľadových kryhách, no potom zmizol pod hladinou. Nepomohol ani rýchly zákrok hasičov a neskoršie oživovanie na brehu. Topiaci sa ľad sa mu nakoniec stal osudným.
Jakub hral s kamarátmi futbal, no potom časť partie odišla preč. Chlapec sa preto rozhodol, že pôjde domov a vybral si skratku - po ľade cez jazero v rovnomennej mestskej časti Košíc. "Ľad sa pod ním preboril. Začal strašne kričať o pomoc. Z brehu mu viacerí hovorili, aby sa snažil vyliezť. Nedarilo sa mu to, ľad sa ďalej lámal," vraví o smutnej udalosti kamarát Patrik (13).
Jakub bol od brehu asi 40 metrov. Okoloidúci volali hasičov, ktorí na miesto prišli aj s člnom. "Išlo o náročnú záchranu, pretože asi 5 metrov od brehu bol ľad. Jeden z hasičov chcel po ňom prejsť čo najrýchlejšie ku chlapcovi, no ľad sa pod ním preboril. A tak z člna pádlami i sekerou prerážali ľad až ku chlapcovi," uviedol krajský operačný dôstojník hasičov v Košiciach.
Kým však prišli na miesto nešťastia, chlapec sa už nevládal držať a zmizol pod hladinou. Telo hasiči rýchlo našli a odniesli na breh. Tam však už Jakubovi nepomohol ani privolaný lekár. "Trvalo to celé asi hodinu. Jakub si takto viackrát skrátil cestu, ale vtedy bol ľad oveľa hrubší," dodal jeho kamarát Patrik.
Zdroj: Nový Čas
Záchranári v akcii...
© Ján Krošlák
Keď sa pod človekom prelomí ľad, je veľká pravdepodobnosť utopenia. Záchrana človeka v takejto sitácii patrí k najnebezpečnejším záchranným postupom. Záchranca tiež riskuje svoj život utopením. Preto si každý musí v plnej miere uvedomiť, že vstup na „ naoko“ zamrznutú vodnú plochu je obrovský hazard s vlastným životom a životom prípadného záchrancu.
Deti a mládež nesmú chodiť na zamrznuté plochy (zamrznutá stojatá a tečúca voda) bez dozoru skúsenej a zodpovednej dospelej osoby (18 rokov a viac). Bezpečná hĺbka vody, ktorá je pod ľadom, je do výšky kolien dieťaťa. Pri hlbšej vode sa dieťa po prelomení ľadu nemusí samo dostať von z vody a pri tečúčej vode sa môže veľmi ľaho dostať pod ľad, čo znamená jeho istú smrť.
Aká je výška tvojich kolien? Treba brať do úvahy, že zráz dna jazier, potokov a riek môže byť taký prudký, že už pri prvom kroku od brehu hladina vody môže mať hĺbku, ktorá je väčšia ako tvoja celková výška! Treba preto poznať reliéf dna, nakoľko ani kraj „naoko“ zamrnutej vodnej plochy nemusí byť bezpečný.
PONAUČENIE: už aj jeden krok na zamrznutú neznámu vodnú plochu môže znamenať smrť!
Ak sa pod dieťaťom prelomí ľad, druhé dieťa mu nesmie pomáhať priamo sa dostať z vody. Znamená to, že dieťa sa nesmie pokúšať dostať do bezprostrednej blízkosti dieťaťa, pod ktorým sa prelomil ľad. Znamená to, že takéto dieťa by vôbec nemalo ísť na zamrznutú vodnú plochu. Vystavilo by sa veľkému riziku, čo je neprípustné. Dieťa nedokáže správne posúdiť celkovú situáciu, mieru rizika, nemá dostatočné skúsenosti, aby dokázalo pomôcť s ohľadom na svoju dostatočnú bezpečnosť, veľakrát nie je na takýto typ pomoci ani dostatočne silné.
Priamu záchranu v takýchto situáciách môže vykonávať len dospelá osoba. K postihnutej osobe sa treba približovať plazením kvôli zníženiu zaťaženia ľadu. Na zníženie zaťaženia ľadu sa dajú použiť aj široké predmety – napríklad dosky, alebo rebrík. Je najvýhodnejšie, aby záchranca, ktorý sa približuje k postihnutému, bol istený lanom, ktoré má priviazané cez hrudník. Z brehu ho istí druhá dospelá osoba. Na istenie sa dajú využiť laná na ťahanie auta, ktoré treba zviazať na požadovanú dĺžku. Postihnutá osoba sa ťahá z diery v ľade smerom ku brehu. Nesmie sa vstávať, zamrznutú plochu treba opúšťať plazením. Ak by sa osoby postavili, spôsobili by také zaťaženie ľadu, že s veľkou pravdepodobnosťou by sa ľad opäť mohol prelomiť, čo by znamenalo, že do vody by sa dostal aj záchranca.
Skúšanie pevnosti ľadu nie je hrdinstvo, ale zahrávanie sa so svojim životom, so životom kamarátov, ktorí sú na blízku. Utopiť sa môže aj dospelá osoba, ktorá bola svedkom nehody a rozhodla sa pomôcť.