Millennium 000
AVT Bavaria
Helios Slovakia
Kancelária WHO na Slovensku
Kurzy
otestujte sa!

Je každá zamrznutá vodná plocha bezpečná?

Kurzy >>  Je každá zamrznutá vodná plocha bezpečná?

Kedy sa môže dieťa úplne priblížiť ku kamarátovi, pod ktorým sa prelomil ľad?

Existuje však situácia, v ktorej sa aj dieťa môže úplne priblížiť ku kamarátovi, pod ktorým sa prelomil ľad, a pomôcť mu. Počas silných mrazov, keď je ľad na rybníkoch už dostatočne pevný, rybári do neho robia diery na okysličovanie vody. Voda v týchto dierach postupne opäť zamŕza, ale hrúbka novovznikajúceho ľadu nemusí byť ešte dostatočná na to, aby udržala dieťa alebo dospelého človeka. Preto pri pohybe po zamrznutej ploche treba sledovať ľad pred sebou. Ak sa do takejto diery preborí dieťa alebo dospelý, dá sa mu pomôcť.

Postup záchrany záleží od toho, či je záchranca jeden, alebo viacerí. V oboch prípadoch najskôr treba kontaktovať záchranárov a až potom sa pokúsiť pomáhať. Ak je záchranca sám, musí si vyzliecť bundu, ktorú bude držať v ruke a ľahne si niekoľko metrov pred dierou, kam sa postihnutá osoba preborila a doplazí sa k nej tak blízko, aby ho postihnutý nemohol zachytiť za ruku a stiahnuť k sebe. Nohy musí mať naširoko roztiahnuté.

Treba myslieť na to, že postihnutá osoba môže byť v šoku, a môže záchrancu kŕčovite chytiť a stiahnuť do vody. Záchranca z bezpečnej vzdialenosti podá postihnutému bundu a pokúsi sa ho vytiahnuť. Nemusí sa to však podariť, pomôže ale aj to, že ho bude držať nad vodou, kým nepríde ďalšia pomoc a záchranári. Ak by hrozilo, že postihnutá osoba vás stiahne do vody, bundu treba pustiť.

Ak sú záchrancovia viacerí, prvý záchranca postupuje, ako keby bol sám (viď. vyššie uvedený postup). Mal by byť zo skupiny najskúsenejší. Ďalší záchranca si ľahne 3-4 metre od prvého a priplazí sa k jeho nohám. Vystretými rukami ho chytí za členky. Ďalší záchrancovia postupne urobia to isté a vytvoria ľudskú reťaz. Týmto postupom sa ľad nezaťaží náhle a eliminuje sa aj riziko, že by sa viaceré osoby priblížili k diere v ľade. Týmto sa zmenšuje riziko stiahnutia prvého záchrancu do vody postihnutou osobou. Takýmto spôsobom sa oveľa ľahšie podarí postihnutého vytiahnuť.

Po vytiahnutí postihnutej osoby z diery v ľade sa plazením treba vzdialiť od diery (prelomenie ľadu, riziko spadnutia do diery). Ľad sa opúšťa postupne a postupuje sa od osoby, ktorá je najbližšie k brehu.

Tieto postupy môžu využiť dospelé osoby pri záchrane aj v prípadoch, keď ide o nedostatočne pevný ľad. Ale len vtedy, keď nemajú k dispozícii istiace lano, nakoľko pri takomto postupe je v nebezpečnom priestore len jedna osoba. Je výhodné, aby v nebezpečnom priestore bolo vždy čím menej osôb. V takýchto situáciach taktiež treba zabezpečiť, aby náhodní diváci nevstupovali na zamrznutú plochu, nakoľko dochádzalo by k jej zbytočnému zaťažovaniu.

   
<< Predchádzajúca lekcia   ?alšia lekcia >>