Millennium 000
AVT Bavaria
Helios Slovakia
Kancelária WHO na Slovensku
Kurzy
otestujte sa!

Je každá zamrznutá vodná plocha bezpečná?

Kurzy >>  Je každá zamrznutá vodná plocha bezpečná?

Kamarát ide skúšať pevnosť ľadu...

Milé deti, ak by ste niekedy mali pri sebe kamaráta, ktorý by chcel ísť skúšať pevnosť ľadu, pokúste sa ho od toho odhovoriť. Ak si nedá povedať, a ak máte pri sebe mobilný telefón, pokúste sa spojiť s jeho rodičmi – vypýtajte si od kamaráta číslo na jeho rodičov, alebo zatelefonujte svojim rodičom ich, čo chce kamarát urobiť. Ak sa spojíte s niektorým rodičom, dajte mobilný telefón kamarátovi, ktorý chce skúšať pevnosť ľadu, rodič ho skôr presvedčí.

Ak sa vám kamaráta nepodarí presvedčiť a nemáte pri sebe ani mobilný telefón, tak rýchlo bežte všetci preč od kamaráta. Pred odchodom mu povedzte, že to idete povedať jeho rodičom, policajtovi alebo učiteľovi. Pokúste sa skryť tak, aby ste videli na kamaráta. Kamarát vás ale nesmie vidieť. Ak ste viacerí, napríklad dvaja, môžete sa pokúsiť nájsť nejakú dospelú osobu vo vašej blízkosti a poprosiť ju o pomoc. Kamarát, ktorý chce skúšať pevnosť ľadu, chce najskôr zo seba urobiť frajera a hrdinu, ale keď utečiete preč, nebude sa mať pred kým predvádzať a je veľká pravdepodobnosť, že pevnosť ľadu skúšať nepôjde.


Skúšanie ľadu končí aj takto...
zväčšit
© Ján Krošlák


Ale čo ak? A práve preto ste sa mu skryli. Ak sa pod kamarátom prelomí ľad, budete svedkovia nehody. Keď sa ale váš kamarát začne topiť, určite sa veľmi zľaknete. Budete pravdepodobne pobehovať po brehu rieky alebo vodnej plochy, alebo budete meravo stáť a nebudete schopní pohybu alebo nejakej rozumnej reakcie, ktorá by viedla k tomu, aby ste kamarátovi pomohli. Budete teda v stave, ktorému sa hovorí panika. Je to normálna ľudská reakcia. Aj niektorí dospelí tak niekedy reagujú. Pri jej prekonaní vám pomôže, keď sa niekoľkokrát zhlboka nadýchnete. A samozrejme, začnete konať! V prvom rade treba nehodu nahlásiť záchranárom, kričte o pomoc a pokúsiť sa nájsť dospelú osobu a pomôcť kamarátovi.

Ak kamarát nebude príliš ďaleko od brehu, podajte mu konár, palicu, kus oblečenia – rukáv bundy, jednu časť nohavíc, dosku, lano (môžete zviazať dokopy viac kusov oblečenia: nohavice, bundy, tepláky, svetre), rebrík...záleží od toho, čo budete mať po ruke. Za žiadných okolností sa nepokúšajte dostať do bezprostrednej blízkosti ku kamarátovi. Ľad, ktorý sa už raz prelomil, je oslabený – keď neudržal kamaráta, neudrží ani vás! Narušený ľad sa pod vami môže prelomiť, kamarát vás veľmi ľahko môže stiahnuť do vody. Sú postupy, ktoré aj deťom radia, že sa k postihnutej osobe dá priblížiť plazením sa po ľade. Nedoporučujeme to, nakoľko takýto postup je pre dieťa veľmi nebezpečný a na narušený ľad by vôbec dieťa nemalo vstupovať.

   
<< Predchádzajúca lekcia   ?alšia lekcia >>