Millennium 000
AVT Bavaria
Helios Slovakia
Kancelária WHO na Slovensku
Kurzy
otestujte sa!

Je každá zamrznutá vodná plocha bezpečná?

Kurzy >>  Je každá zamrznutá vodná plocha bezpečná?

Budeš chcieť utopiť aj svojho najlepšieho kamaráta?

Každé dieťa si musí uvodomiť, že kamaráti mu nemôžu pomôcť s priamou záchranou, ak sa pod ním prelomí ľad, pretože to majú ZAKÁZANÉ! Tak čo hrdina, budeš skúšať pevnosť ľadu keď vieš, že kamaráti majú ZAKÁZANÉ ti bezprostredne pomôcť? Alebo budeš chcieť utopiť aj svojho najlepšieho kamaráta a budeš pokúšať osud?

Treba si uvedomiť jedno zakladné pravidlo, že ak sa raz pod tebou prelomí ľad, už to nevrátiš späť, budeš v studenej vode a hrozí ti smrť utopením. Studená voda ti bude rýchlo brať tvoje teplo a sily, voda sa ti začne dostávať do úst a nosa a začneš sa dusiť, nakoniec sa celý ponoríš do vody a klesneš až na dno, ktoré môže byť v hĺbke aj niekoľko desiatok metrov, alebo ťa stiahne prúd vody pod ľad...chceš takto skončiť?

Ak je vodný tok hlbší - hĺbka je na výšku tvojich nôh, resp. po tvoj pás a viac, potom po páde do vodného toku po prelomení sa ľadu pod tebou sa môžeš veľmi ľahko dostať pod ľad, čo znamená istú smrť. Stačí aby vodný tok bol trošku silnejší, pri páde ti prúd vody bude tlačiť nohy po prúde, na dne sa pošmykneš na klzkých kameňoch, neudržíš sa na nohách a v zlomku sekundy si celý pod ľadom, urobíš iba "žblnk" a je po tebe ...


Hasiči pri pátraní po utopenom Ivankovi... zväčšit
© Ján Krošlák


Aký je vplyv studenej vody na ľudský organizmus? Studená voda môže spôsobiť zástavenie srdca, spôsobí rýchle podchladenie, za pár minút ti môžu tak skrehnúť ruky, že sa sám nedokážeš ani chytiť predmetu, ktorý ti kamarát podá na uchopenie, studená voda môže spôsobiť kŕč svalov, čo môže mať za následok rýchle utopenie sa. Inými slovami: pád do studenej vody môže spôsobiť rýchle utopenie.


...utopený Ivanko...muselo sa to stať?
zväčšit
© Ján Krošlák


Tak čo deti, oplatí sa riskovať? Oplatí sa za krátke hrdinstvo zaplatiť svojím životom? Myslíte si, že nebudete rodičom chýbať? Opýtajte sa ich na to! Myslíte si, že nebudete chýbať kamarátom zo školy a zo svojho okolia?


...Mirko s mamou...
zväčšit
© Ján Krošlák


...Mirko hospitalizovaný v nemocnici...
zväčšit
© Ján Krošlák


...slzy tak skoro nevyschnú...
© Ján Krošlák


Ľad môže bezpečne udržať dospelého človeka, ale nemusí vydržať, ak sa postaví viacero detí k sebe. Treba brať do úvahy aj dynamické zaťaženie ľadu - skákanie.

Skákaním sa ľad zaťažuje niekoľkonásobne viac, ako pri pokojnom státí na ľade. Opakované skákanie na zamrznutej vodnej ploche môže ľad oslabiť natoľko, že sa prelomí. Ľad je krehký (dá sa ohnúť cencúľ?...nie, pretože ľad je krehký a pri ohybe sa zlomí), a pokiaľ nemá dostatočnú hrúbku - pevnosť, skokom sa ľad zatlačí smerom dole, vzniká ohyb ľadu – v tomto ohybe dochádza k praskaniu ľadu (na vonkajšej strane ohybu vzniká ťahové zaťaženie, ktoré ľad doslova trhá – vznik prasklín – praskliny v ľade sa šíria pomerne rýchlo a aj do väčšej vzdialenosti), čo spôsobí zníženie jeho pevnosti a môže to viesť až k prelomeniu ľadu.

Prelomenie ľadu môže spôsobiť aj zastavenie chôdze, ľad sa zaťaží v danom mieste dlhodobejšie, čo môže spôsobiť jeho prelomenie.

PONAUČENIE: na zamrznutej ploche sa neskáče! Na zamrznutej ploche nie je vhodné, aby sa viacero ľudí nachádzalo blízko seba – na malej ploche.

Ak osoba po vytiahnutí z vody nedýcha, okamžite treba začať s kardiopulmonálnou resuscitáciou. Doporučujeme pozrieť si tému: prvá pomoc topiacemu.

   
<< Predchádzajúca lekcia   ?alšia lekcia >>