Vyhľadávanie stratených osôb v mestskom prostredí
Kurzy >>
Vyhľadávanie stratených osôb v mestskom prostredí
Vyhľadávanie stratených osôb v mestskom prostredí - úvod
Keď sa stratí osoba v mestskom prostredí, tak SAR tímy hneď po nahlásení stratenenia sa musia s miestnou políciou veľmi kvalitne a úzko spolupracovať. Od prvej chvíle misie treba spolupracovať a vytvoriť koordinovanú a jednotnú reakciu na danú udalosť.
Na základe jednotných inštrukcií na miesto PLS (PLS – Point Last Seen – miesto posledného videnia) pôjde tím pozostávajúci z polície, SAR a z ďalších pohotovostných zložiek, ktoré budú nevyhnutné.
Prvotná odpoveď na udalosť by mala byť rýchla, t.j. treba zabezpečiť lokalitu (PLS a jeho okolie podľa okolností), zrealizovať rýchlu analýzu situácie a čo v najkratšom čase začať s pátraním.
Polícia a SAR tímy :
- rýchle nasadenie
- pružné východiskové vyhľadávanie
- implementácia kvalitného riadiaceho tímu
Treba zabezpečiť dopravu SAR tímov ( dobrovoľníkov ) na miesto pátrania - zmluvné vzťahy s taxi službami, autobusovou dopravou, resp. s dobrovoľníkmi, ktorí sú ochotní so svojím vozidlom odviezť SAR dobrovoľníkov na miesto pátrania.
Pri väčšom pátraní informovať nemocnicu ( nemocnice v blízkom okolí ) o akcii a počte záchranárov v teréne.
Každý záchranár má niekoľko kópií popisu hľadanej osoby s fotografiou.
Členovia SAR tímov musia byť v uniforme - identifikácia záchranárov.
Prerozdelenie ulíc : "z dverí do dverí" - pýtame sa majiteľov, či nevideli hľadanú osobu a poprosíme ich ( potrebujeme povolenie od majiteľa ), aby sme mohli poriadne prezrieť ich dvor, záhradu, šopu, kôlňu, voľne prístupné pivničné priestory, resp. okolie domu a pod.
Východisková plocha pátrania je oblasť dvoch blokov ( cca. 50 metrov ) na každý smer od posledného miesta videnia stratenej osoby.
Urobíme zoznam aktivít, ktoré bežne stratená osoba vykonávala - obchody, reštaurácie, prechádzky po okolí, cyklo túra, rybárčenie a pod.
Získanie adresy : zamestnania, kolegov, priateľov, známych, t.j. adresy, kde sa osoba môže nachádzať, resp. kam môže osoba cestovať.
Zistenie správania sa stratenej osoby v blízkej minulosti : boli viditeľné zmeny správania sa (podráždenosť, utiahnutosť a pod.).
Ďalšie zistenia :
mala stratená osoba problémy s alkoholom, problémy v práci, problémy v rodine, má nejaké dlžoby a pod.
Demencia : napr. takto postihnutá osoba si bude myslieť, že ešte býva na predchádzajúcom mieste a pokúsi sa tam dostať, t.j. cestuje.
Príprava letáčika :
popis stratenej osoby so zreteľnou a nie príliš starou fotografiou - základné informácie získané z prvotného prieskumu.
Rozmiestnenie letáčikov :
- na autobusovom nástupišti, v čakárni
- na vlakovom nástupišti, v čakárni
- na taxi službách
- v reštauráciách, potravinách, resp. v iných obchodoch
- v nemocniciach
- na verejných priestranstvách
- v lekárňach a pod.
Ďalšie smerovanie vyhľadávania "z dverí do dverí" môže byť v smere cestovania - chôdze ( v smere predpokladaného cestovania - chôdze ).
Ak sú k dispozícii ďalšie zdroje záchranárov ( dobrovoľníkov ), začneme s vyhľadávaním v predpokladanej vzdialenosti, pokiaľ sa mohla osoba dostať ( pešia chôdza ) od posledného miesta videnia.
Oblasť pátrania určíme zakreslením kruhu s príslušným polomerom ( priemerom ) do mapy so stredom v mieste posledného videnia stratenej osoby.
Dieťa prejde 800 metrov/hod. Táto hodnota je určená štatisticky, preto ide iba o informatívny údaj. Je potrebné posúdiť vek dieťaťa, váhu, výšku, fyzickú zdatnosť, obutie, oblečenie, a pod.
Určenie nebezpečných miest :
voda (vodné toky, vodné nádrže), tunely, kanále, železničnú trať, priepaste, jamy, mosty a pod.
Vyhodnotenie rizikových oblastí a určenie ich okamžitého prehľadania, resp. okamžitého zabezpečenia.
Určíme smery možného cestovania : domov, do práce, na obľúbené miesto a pod. Tieto cesty ( smery ) prekontrolujeme vozidlami, aby sme zistili, či stratená osoba nejde ( pešo ) po ceste, resp. či už nedorazila do predpokladaného cieľa.
Treba ale stále myslieť na to, že stratená osoba môže mať za cieľ cesty špecifické miesto a mimo nami predpokladané smery a miesta.
Ak vyhľadávanie začína podvečer, tak je potrebné s prehľadávaním blízkeho oklia "z dverí do dverí" začať čo najskôr, pretože neskoro večer, resp. v noci je dosť nepríjemné rušiť - budiť ľudí.
Ak úsilie vynaložené na zistenie smeru, resp. miesta ( miest ) pohybu hľadanej osoby je bezvýsledné aj po 24 - 36 hodinách, je potrebné zvážiť ďalší postup.
Médiá ( TV, rádia, denná tlač ) zapublikujú popis hľadanej osoby s jej fotografiou - odozva občanov určí, či sa hľadaná osoba nachádza ešte v oblasti pátrania.