Millennium 000
AVT Bavaria
Helios Slovakia
Kancelária WHO na Slovensku
Kurzy
otestujte sa!

Vyhľadávanie stratených osôb v mestskom prostredí

Kurzy >>  Vyhľadávanie stratených osôb v mestskom prostredí

Kontakt s rodinou

K rodinným príslušníkom stratenej osoby treba pristupovať citlivo a ohľaduplne. Vplyvom veľkého stresu rodinní príslušníci môžu byť pod silnými emóciami, musíme byť pripravení aj na vysoko emocionálne prejavy, kritiku, strach, žiaľ a pod. V niektorých prípadoch je potrebné zabezpečiť lekárske vyšetrenie a nasadenie utišujúcich medikamentov.

V tíme je člen, ktorý je špeciálne určený na kontakt s rodinou stratenej osoby. Základný cieľ je zmierniť bolesť a strach rodinných príslušníkov. Vyškolený člen SAR tímu sa rodine venuje permanentne a preberá starostlivosť o nich. Túto úlohu môže plniť iba dospelý a skúsený človek, ktorý má veľké skúsenosti s prácou s ľuďmi v takýchto psychických rozpoloženiach, je citlivý, vnímavý a ohľaduplný. Je vhodné, aby po celú dĺžku vyhľadávania sa rodine venovala jedna a tá istá osoba.

Rodinní príslušníci budú chcieť byť v BASE CAMP, chcú byť zúčastnení na vyhľadávaní a chcú sledovať jeho priebeh. Treba im zabezpečiť miestnosť, kde budú umiestnení : treba dbať na to, že musia byť čiastočne bokom od celkového vyhľadávania, t.j. nebudú počuť hlásenia z terénu z rádiostaníc, nezúčastia sa brífingov so záchranármi a pod. Plný prísun informácií by mohol zbytočne zvyšovať ich stres. Rodinných príslušníkov je potrebné vhodným spôsobom – takticky identifikovať (označiť), aby všetci členovia SAR a dobrovoľníci boli opatrní pri rozhovore v ich blízkosti, resp. priamo v rozhovore s nimi. Najvýhodnejšie riešenie je mať odznak, resp. vysačku s nápisom ”rodinný príslušník”. Takto ľahko rozpoznáme medzi ľuďmi rodinných príslušníkov stratenej osoby.

Samozrejme, že nie všetci rodinní príslušníci budú mať záujem byť priamo v BASE CAMP, niektorí zostanú v úzadí, resp. niektorí sa priamo chcú zúčastniť vyhľadávania.

Od rodinných príslušníkov zabezpečíme :

  • psychologický profil stratenej osoby
  • fotografiu
  • informácie o rodine, o priateľoch, o známych, o práci - kolegoch, o obľúbených miestach a pod.

Začlenenie rodinných príslušníkov do vyhľadávania znižuje ich stres, lepšie pochopia reálnu skutočnosť a priebeh vyhľadávania.

   
<< Predchádzajúca lekcia   ?alšia lekcia >>