Millennium 000
AVT Bavaria
Helios Slovakia
Kancelária WHO na Slovensku
Kurzy
otestujte sa!

Vyhľadávanie stratených osôb v mestskom prostredí

Kurzy >>  Vyhľadávanie stratených osôb v mestskom prostredí

Vyhľadávanie stratenej osoby v meste

Vyhľadávanie stratenej osoby v meste je pomerne citlivá záležitosť. Záchranári a dobrovoľníci musia mať pri sebe osobnú identifikačnú kartu – záchranári preukaz záchranárskej organizácie, dobrovoľníci občiansky preukaz, resp. vodičský preukaz, na uniforme, resp. na oblečení všeobecne známy odznak organizácie – verejnosť takto bude vedieť, že záchranári a dobrovoľníci sú praví.

Niekedy je problém so vstupom do budov a okolitých priestorov. Za každých okolností musíme dbať na to, aby sme nespôsobili nejakú škodu na majetku.

Je vhodné distribuovať letáčiky s výzvou (letáčik taktiež obsahuje popis a fotografiu stratenej osoby), aby si obyvatelia (majitelia) prehľadali svoje domy, byty, pivničné priestory a okolie, ako napr. dvor domu – kôlne, šopy, garáže, stajne a pod.

SAR tím nemôže zrealizovať prehľadávanie súkromného pozemku (objektu) bez povolenia majiteľa.

Ak sa SAR tímu reakcie majiteľa na požiadanie prehľadať majetok zdajú podozrivé, treba žiadať políciu o prehľadanie daného objektu, resp. preverenie majiteľa.

Uzatvorené lokality, budovy, miestnosti a pod. :

Boli tieto uzatvorené priestory uzatvorené vždy, a preto nie je do nich prístup? Alebo hľadaná osoba mohla vstúpiť do uzatvoreného priestoru ešte pred jeho uzatvorením?

Všetky uzatvorené priestory treba dôkladne prehľadať! Preto treba majiteľa, resp. prevádzkovateľa objektu požiadať o sprístupnenie. Na urýchlenie môžeme požiadať políciu o pomoc.

Vyhľadávacia metóda z dverí do dverí :

  • veľmi časovo náročná
  • náročná na množstvo SAR tímov a dobrovoľníkov
  • počas dňa veľa ľudí nie je doma
  • po zotmení, resp. po 21.00 hod. veľa ľudí nebude reagovať na klopanie na dvere

Počas prvotných hodín vyhľadávania môžu byť viac efektívne rýchlo šíriace sa informácie o stratenej osobe prostredníctvom masmédií a distribuovanie letáčikov s popisom a fotografiou stratenej osoby. Vyhľadávanie z dverí do dverí sa v prvej fáze nerealizuje.

Využitím masmédií oslovíme veľký počet ľudí v krátkom čase, a čo je najdôležitejšie, pomerne v krátkom časovom odstupe od udalosti.

Ušetrený čas sa môže produktívne využiť prehľadávaním dvorov, chodieb verejných priestranstiev, rôznych prírodných a umelých úkrytov a širšieho okolia.

Vyhľadávanie z dverí do dverí treba zrealizovať v bezprostrednom okolí PLS, hlavne ak je predpoklad, že ide o únos.

Počas nasledovných krokov pátrania sa môže zrealizovať vyhľadávanie z dverí do dverí v širšej oblasti, nakoľko prídu ďalšie SAR tímy a do pátrania sa zapoja ďalší dobrovoľníci.

Pri vyhľadávaní z dverí do dverí treba použiť formulár, do ktorého sa zaznačí, ktoré domy a objekty boli prehľadané. Obyvateľom domov nechávame letáčik s popisom a fotografiou stratenej osoby.

Oblasť pátrania :

Oblasť pátrania závisí najmä od hustoty budov a domov, od kapacitných možností SAR tímov a dobrovoľníkov, od stratenej osoby.

Radová zástavba – prehľadanie jedného dvora trvá cca 12 až 15 minút. Závisí od počtu nasadených SAR členov, od šírky a dĺžky pozemku (plocha pozemku) a objektov, ktoré sa tu nachádzajú.

Oblasť pátrania treba prispôsobiť kapacitným možnostiam SAR tímov. Musíme brať do úvahy, že postupne dobrovoľníkov bude ubúdať, najmä po druhom a treťom dni pátrania.

Využitie času :

Základná zásada je minimalizovať neproduktívny čas. Pol hodinový prestoj 500 členov SAR tímov a dobrovoľníkov predstavuje stratu 250 hodín pátrania, čo predstavuje prehľadanie okolo 300 dvorov.

Využitie času predstavuje profesionálne riadenie a profesionálnu koordináciu priebehu misie, t.j. registrácia, brífingy, plánovanie, doprava do (z) terénu, práca v teréne, stravovanie, komunikácia, nocľah, bezpečnosť a pod. Napr. maximálne pol hodiny pred zotmením sťahujeme SAR tímy a dobrovoľníkov z terénu, ak je vyhľadávanie cez noc prerušené. Jedlo je najvýhodnejšie voziť priamo do terénu, resp. do jeho vymedzených častí.

Odhad ”pracovných síl” :

Ide o ťažkú a zodpovednú úlohu. Treba zohľadniť kapacitné možnosti SAR tímov jednotlivých regiónov, pretože ak bude treba povolať posily z väčšej vzdialenosti, bude ich treba informovať skôr, t.j. s ohľadom na nevyhnutný čas príjazdu na miesto misie.

Pri mestskom vyhľadávaní môžeme používať väčšie SAR tímy, prehľadávanie mestského parku, lesoparku a pod., ako pri pátraní po stratenej osobe v lese.

Musíme si uvedomiť, že vyhľadávanie v mestskom prostredí predstavuje 50 - 100 a viac pomerne značne rozsiahlych oblastí, ktoré treba prehľadať. Takýto počet nie je neobvyklý.

SAR tím, to je 5 až 10 členov, prehľadá dve oblasti za deň. Z toho vyplýva, že požiadavka na pracovné sily je cca 125 až 500 záchranárov a dobrovoľníkov, aby bolo možné prehľadať všetky oblasti počas jedného dňa.

Závažný faktor pri pátraní v mestskom prostredí je angažovanosť širokej verejnosti. Na jedného školeného člena SAR tímu môže pripadať 5 až 10 neškolených dobrovoľníkov, ktorých bude riadiť školený člen SAR tímu.

Ak predpokladáme, že podpora verejnosti bude malá, musíme zabezpečiť dostatočný počet SAR tímov z väčšej vzdialenosti.

Médiá zohrávajú významnú úlohu. Ak masmédiá venujú väčšiu pozornosť udalosti, potom je možné očakávať dostatočne veľký záujem pomôcť zo strany verejnosti, t.j. môžeme počítať s niekoľkými stovkami dobrovoľníkov.

Najväčší počet dobrovoľníkov bude prvý a druhý deň pátrania.

Ak masmédiá vyslovia priamo žiadosť o zapojenie sa verejnosti do pátrania, môžeme vo väčších mestách očakávať podporu 1000 a viac dobrovoľníkov.

Treba brať do úvahy, že neškolených dobrovoľníkov treba riadiť. Na 1000 neškolených dobrovoľníkov je potrebných 100 až 200 školených SAR členov. Riadenie neškolených dobrovoľníkov je veľmi dôležité.

Ďalej treba zabezpečiť dostatočné množstvo rádiostaníc. Predpokladajme 50 tímov, t.j. 500 záchranárov a dobrovoľníkov v teréne a požiadavka je minimálne 50 ks rádiostaníc. Treba mať niekoľko rádiostaníc v zálohe pre prípad, že sa nejaká pokazí. Je nutné mať náhradné zdroje do rádiostaníc, ktoré sa budú obmieňať počas pátrania, t.j. rádiostanice budú stále k dispozícii – budú funkčné.

Rozmiestnenie SAR tímov :

V prípade vyhľadávania v mestskom prostredí je veľmi výhodné, aby na rozmiestnenie do pridelených oblastí SAR tímom boli použité vlastné, t.j. súkromné vozidlá. V zálohe treba mať niekoľko vozidiel tak, aby šoféri boli k dispozícii čo možno v najkratšom čase, resp. ihneď.

Je vhodné, ak sa vozidlá môžu nechať v pridelenej oblasti pátrania. Takto budú použité na odvoz záchranárov a dobrovoľníkov späť na základňu. V inom prípade je dosť ťažko zabezpečiť pružnú (bez prestojov) prepravu ľudí z terénu na veliteľské stanovište. Na prepravu ľudí do terénu a späť je potrebné myslieť od prvých krokov príprav misie.

Každý tím v teréne musí mať dve mapy, podrobnú mapu pridelenej oblasti, mapu mesta a komunikácií – komunikácie zo základne do pridelenej oblasti. Je vhodné, aby druhá mapa zobrazovala celé mesto, nakoľko môže nastať situácia, že bude potrebné presunúť SAR tím (tímy), resp. časť tímu do inej oblasti mesta.

Príprava rozsiahleho pátrania :

Výber veliteľského stanovišťa musí brať do úvahy predpokladané kapacitné požiadavky. Znamená to, že veliteľské stanovište musí umožňovať bezproblémové rozšírenie (rozširovanie) v priebehu trvania misie. Ako už bolo spomenuté, každý presun veliteľského stanovišťa počas misie narúša jej priebeh.

   
<< Predchádzajúca lekcia   ?alšia lekcia >>