Millennium 000
AVT Bavaria
Helios Slovakia
Kancelária WHO na Slovensku
Kurzy
otestujte sa!

Vyhľadávanie stratených osôb v mestskom prostredí

Kurzy >>  Vyhľadávanie stratených osôb v mestskom prostredí

Psychologické profily osôb a ich vyhľadávanie

 

Starší človek a jeho vyhľadávanie :

  • aktuálne bydlisko
  • v okolitých uliciach bydliska
  • parky
  • nákupné centrá
  • predchádzajúce bydlisko
  • bývalé zamestnanie

Musíme brať do úvahy, že starší človek môže trpieť rôznymi zdravotnými problémami a má zvýšenú citlivosť na počasie.

 

Osoba s diagnózou Alzheimer a jej vyhľadávanie :

  • aktuálne bydlisko
  • smer cesty môže byť priamo preč z bydliska (z vchodových dverí)
  • kríky, okolie potokov, lúky
  • okolie potokov alebo iných prírodných alebo umelých prekážok, ktoré by takejto osobe mohli zastaviť priamy smer cesty
  • predchádzajúce domovy
  • predchádzajúce zamestnania
  • iné známe miesta stratenej osoby, t.j. potrebujeme získať informácie o minulosti stratenej osoby
 

Melancholický človek a vyhľadávanie :

  • väčšinou takýto človek nechodí príliš ďaleko od PLS (toto platí aj pre osoby, ktoré majú suicidálne sklony)
  • väčšinou ide o vzdialenosť 1 až 2 km od PLS
  • ide najmä o odľahlé a ”skryté” oblasti, ako napr. tiché parky, mestský lesopark. Tieto miesta umožnia osobe skryť sa pred verejnosťou
  • členovia SAR tímov musia byť pripravení na to, že hľadanú osobu môžu nájsť ležiacu na zemi, resp. visiacu napr. na strome

Hlboké alebo prudké rieky prechádzajúce cez mestské oblasti sa používajú ako prostriedok spáchania samovraždy (aj mosty), preto takéto oblasti treba prehľadávať člnmi a pozemným pátraním po oboch brehoch. Je vhodné, aby SAR tímy boli vybavené technickými prostriedkami a pomôckami na záchranu topiaceho sa.

Bežný spôsob vyhľadávania stratených osôb pomocou vyvolávania mena stratenej osoby by bol pravdepodobne zbytočný, pretože takýto typ osoby má tendenciu vzdialiť sa ďalej, nakoľko sa chce vyhnúť verejnosti.

 

Drogovo závislá osoba a vyhľadávanie :

Ak je osoba podozrivá, že berie drogy alebo iné návykové látky, resp. osoba je závislá od alkoholu:

  • musíme konzultovať s lekárom (najvýhodnejšie s lekárom, ktorý pozná stratenú osobu), aký vplyv môže mať droga (ak presne poznáme, čo berie stratená osoba) na fyzický a duševný stav stratenej osoby.
  • s lekárom sa pokúsime odhadnúť vzdialenosť, ktorú by táto osoba mohla prejsť, t.j. určíme oblasť pátrania.

Melancholický človek a drogovo závislý :

  • vyhľadávanie treba začať čo najskôr
  • v teréne treba mať lekársky tím
 

Stratené dieťa a vyhľadávanie :

Vyhľadávanie strateného dieťaťa treba začať okamžite po nahlásení! Detská psychika je nevypočítateľná a ťažko reálne odhadnúť konanie dieťaťa (detí), nakoľko konajú impulzívne, t.j. bez zváženia konania a rizika. Deti nedokážu správne odhadnúť reálny stupeň nebezpečenstva.

Stratégia vyhľadávania musí obsahovať všetky oblasti, ktoré by mohli uväzniť, resp. ohroziť stratené dieťa (deti) – priekopy, jamy, vodné toky, vodné nádrže, staveniská, strmé svahy, mosty a pod. Taktiež treba prehľadať cesty a cestičky na zvolenú vzdialenosť.

Malé deti nemajú dobré orientačné schopnosti a môžu sa stratiť prechádzaním z jedného známeho miesta do druhého známeho miesta. Môže sa taktiež skryť na miesto, ktoré pozná iba ono, resp. kamaráti. Dieťa sa môže schovať napr. pred bitkou, pre zlé vysvedčenie, pre nejaký problém a pod.

Vyhľadávanie strateného dieťaťa musí zahŕňať preskúmanie všetkých domácich skrýš – všetky komôrky, podkrovie, pod posteľou, garáž, auto, kufor auta, pivnica, kôlňa, šopa a všetky prírodné a umelé oblasti, kde by mohlo byť dieťa ukryté, resp. uviaznuté.

Treba vypočuť rodičov, rodinných príslušníkov, susedov, spolužiakov, učiteľov, kamarátov, aby zadefinovali všetky takéto možné miesta, kde by sa mohlo dieťa nachádzať.

Vyvolávanie mena dieťaťa, resp. prezývky (meno a prezývku vyvolávame priateľským tónom hlasu), ale nemusí byť úspešné, dieťa nám nemusí odpovedať. Vážnosť situácie si takéto dieťa uvedomí najmä za tmy, resp. keď dieťa dostane hlad, keď dieťaťu začne byť zima. Pri takýchto stavoch vyvolávanie mena dieťaťa, resp. jeho prezývky býva vo väčšine prípadov úspešné. Treba ale brať do úvahy, že unavené dieťa môže spať, čo môže byť dôvod nereagovania dieťaťa na naše vyvolávanie, resp. pískanie na píšťalku. Zvolenú oblasť treba systematicky prehľadať.

 

Mentálne retardované osoby :

Takéto osoby majú sklon sa schovať a nie sú schopné uvedomiť si nebezpečenstvo svojho okolia. Prejdú oveľa väčšiu vzdialenosť ako deti, niekedy až prekvapujúco veľa. Spôsobené je to tým, že ich fyzické schopnosti sú porovnateľné so zdravým človekom. Podobne ako pri deťoch, nemusia reagovať na vyvolávanie svojho mena.

Stratégia vyhľadávania musí obsahovať všetky oblasti, ktoré by mohli uväzniť, resp. ohroziť mentálne retardovanú osobu – priekopy, jamy, vodné toky, vodné nádrže, staveniská, strmé svahy, mosty a pod. Taktiež treba prehľadať cesty a cestičky na zvolenú vzdialenosť.

S ošetrovateľom, resp. s ošetrujúcim lekárom stratenej osoby, prekonzultujeme duševný stav stratenej osoby, črty správania sa, pravdepodobnosť reagovania osoby na záchranára (dobrovoľníka) a na vyvolávanie svojho mena.

   
<< Predchádzajúca lekcia   ?alšia lekcia >>