Millennium 000
AVT Bavaria
Helios Slovakia
Kancelária WHO na Slovensku
Kurzy
otestujte sa!

Vyhľadávanie stratených osôb v mestskom prostredí

Kurzy >>  Vyhľadávanie stratených osôb v mestskom prostredí

Brífing

Všeobecný brífing : ak ide o vyhľadávanie v malom počte SAR členov a dobrovoľníkov, tak brífing je väčšinou iba na začiatku misie.

Pri veľkom počte SAR tímov a dobrovoľníkov, ktorí priebežne prichádzajú do BASE CAMP, všeobecné brífingy sa robia priebežne počas celého dňa, resp. dní, ak na druhý (tretí a pod.) deň ešte prichádzajú noví dobrovoľníci.

V takomto prípade je potrebné získať informácie z riadiaceho tímu, aby všeobecný brífing bol aj počas celého dňa aktuálny, nakoľko situácia misie sa môže každým okamihom zmeniť.

Všeobecný brífing vo väčšine prípadov realizuje polícia.

Brífing pre médiá :

Médiá sú veľmi dôležité počas vyhľadávania stratenej osoby v mestskom prostredí. Dosah šírených informácií médiami je taký obrovský, že v priebehu krátkeho času hľadá stratenú osobu niekoľko tisíc ľudí. Ak bude v masmédiách zaprezentovaná žiadosť o dobrovoľníkov s presnými údajmi o BASE CAMP, tak do pátrania sa zapojí aj niekoľko stoviek dobrovoľníkov.

Práve široká verejnosť, ktorá je informovaná prostredníctvom masmédií, môže najskôr nájsť stratenú osobu.

V tíme je osoba, ktorá je určená pre styk s verejnosťou, t.j. aj s masmédiami (mimo veliteľa misie). Táto osoba musí zabezpečiť (zabezpečovať) aktuálne informácie o stave misie.

Je potrebné akceptovať hlavné vysielacie časy jednotlivých masmédií : na spracovanie poskytnutých informácií potrebujú minimálne jednu hodinu. Ale nesmieme narušiť priebeh pátrania tým, že uprednostníme spracovanie informácií pre masmédia.

Brífing rozdeľovania úloh :

  • viac než 50 oblastí, teda niekoľko stoviek SAR členov
  • vedúci plánovania vyhľadávania nemôže sám počas všeobecného brífingu informovať každý SAR tím o ich úlohách a oblasti pátrania

Na túto úlohu je potrebné mať niekoľko brífingových pracovníkov : do 100 SAR členov potrebujeme 2 až 3 brífingových pracovníkov.

Pre 1000 SAR členov, prichádzajú v priebehu niekoľkých hodín, potrebujeme cca 10 brífingových pracovníkov.

Rozdeľovavanie úloh a oblastí pátrania :

  • stanovenie oblastí (vedúci plánovania), veľké vyhľadávanie pozostáva z 50 - 100 a viac oblastí
  • vedúci plánovania informuje brífingových pracovníkov o pridelených oblastiach, k týmto informáciám prikladá príslušné mapy, potrebný počet SAR členov (poprípade tímov), zadefinuje potrebné vybavenie, špeciálne inštrukcie a pod.
  • brífingový pracovník na základe požiadaviek zadefinovaných vedúcim plánovania zhromažďuje potrebný počet SAR členov ( tímov ) pre danú oblasť : výber uľahčuje označenie SAR členov podľa zvolených kritérií a farebnej stužky ( farebných stužiek ).
  • vybratí členovia SAR sú presunutí do priestorov brífingov priraďovania úloh
  • brífingoví pracovník zapíše mená SAR členov, telefónne čísla na mobilné telefóny, parametre rádiového spojenia, čas nasadenia a pod.
  • SAR tím je informovaný detailne o pridelenej oblasti, vrátane komunikácie, transportu, bezpečnosti a pod. Záznam sa robí do pripraveného formulára.

Rozmiestňovanie a následné značenie oblastí je veľmi dôležité. Údaje ihneď vkladáme do príslušného PC.

Brífingový pracovník opäť preberie údaje od vedúceho plánovania a sformuje ďalší SAR tím pre ďalšiu vybratú lokalitu.

1000 SAR členov, 10 brífingových pracovníkov, 100 oblastí, 2 až 3 hodiny potrebné na pridelenie úloh.

Výhody :

  • vedúci plánovania sa vďaka brífingovým pracovníkom môže v plnej miere sústrediť na plánovanie misie
  • pred zadaním údajov do PC a SAR tímu sa úplnosť a správnosť údajov ešte preveruje
  • minimalizuje sa zdržanie SAR tímov
   
<< Predchádzajúca lekcia   ?alšia lekcia >>