Millennium 000
AVT Bavaria
Helios Slovakia
Kancelária WHO na Slovensku
Kurzy
otestujte sa!

Mladý záchranár: prevencia kriminality detí a mládeže

Prevencia kriminality >>  Mladý záchranár: prevencia kriminality detí a mládeže

Pošli ďalej - úvaha

Ešte za čias socializmu boli problémy s kúpou nových automobilových stieračov. Preto sa kradli. Keď sa niekde nechávalo auto bez dozoru, vždy sa zložili stierače a dali do auta. Predstavte si, že niekto práve vám ukradne stierače. V tom čase to bolo o to jednoduchšie, že nebolo veľa typov a modelov áut. Poviete si: „Ukradli mi stierače, ukradnem aj ja!“ Za tmy sa prikradnete k vyhliadnutému autu... Okradnutá osoba, ak bude zmýšľať tak ako vy, v noci niekomu tiež ukradne stierače. Novookradnutá osoba ukradne niekomu ďalšiemu, a tá ďalšiemu a ďalšiemu.

Aj môjmu otcovi boli odcudzené stierače z auta, ale on podľa uvedeného scenára nekonal. Verím, že nebol sám. K čomu smerujeme? Chceme vám povedať, ako ľahko sa môže šíriť zlo, ak ho niekto rozumný a čestný nedokáže zastaviť. Kvôli prvotnému impulzu, pre prvú krádež stieračov, sa môže vyvolať vlna krádeží stieračov, doslova v celej krajine.

Podobne je to aj so šírením zlej nálady. Dnes mám zlú náladu. Prídem do školy, hneď sa povadím so spolužiakom či spolužiačkou. Pokazím im dobrú náladu, a preto sa budú mračiť na ďalších žiakov v triede. Zlá nálada ovplyvní aj ich a cez veľkú prestávku sa už mračí celá trieda. Zlú náladu žiaci prenesú na pána učiteľa. Učiteľ zlú náladu prinesie do zborovne a zlú náladu o chvíľu majú viacerí učitelia v škole. Učitelia zlú náladu „prinesú“ do ďalších tried a na obed je už v celej škole zlá nálada. Zlá nálada sa prenesie aj do školskej jedálne... Učitelia, kuchárky a žiaci so zlou náladou prídu domov, kde vplývajú na svoje rodiny... Takto o pár hodín bude zlá nálada v mnohých rodinách. Jeden z rodičov je pilot dopravného lietadla a práve letí do Prahy. Takto sa zlá nálada o jeden deň dostane až do Prahy. A z Prahy za ďalší deň do celého sveta.

Alebo práve vy dokážete zastaviť šírenie zlej nálady tým, že sa dokážete usmiať aj na vášho nahnevaného kamaráta – spolužiaka. Porozprávate sa s ním, rozveselíte ho a namiesto zlej nálady sa vo vašej triede, vo vašej škole, vo vašom meste a do celého sveta bude šíriť váš úsmev a vaša dobrá nálada. Je to len a len na vás.

   
<< Predchádzajúca lekcia   ?alšia lekcia >>