Millennium 000
AVT Bavaria
Helios Slovakia
Kancelária WHO na Slovensku
Kurzy
otestujte sa!

Mladý záchranár: prevencia kriminality detí a mládeže

Prevencia kriminality >>  Mladý záchranár: prevencia kriminality detí a mládeže

Nezneužívaj Linku tiesňového volania

Tiesňová linka 112 slúži na záchranu života, zdravia, majetku a životného prostredia. Až 80% hovorov na linku tiesňového volania 112 je falošných. Zneužívanie linky tiesňového volania, napríklad deťmi, môže spôsobiť, že bude obsadená. Ak v takomto okamihu bude potrebovať pomoc tvoja mama, otec, sestra, brat, tvoj kamarát alebo niekto iný, tak volajúci sa k záchranárom nedovolá. Napríklad pri dusení môže dôjsť k trvalému poškodeniu mozgu postihnutého už po troch minútach! Preto si pamätaj, že okamžité privolanie pomoci je dôležité. Zneužitie linky tiesňového volania je zakázané a môže byť pokutované až do výšky 1 659 Eur. Za zneužitie linky tiesňového volania sa považuje úmyselné vyžiadanie poskytnutia pomoci, ktorá nebola potrebná, alebo jej úmyselné blokovanie. Všetky hovory na tiesňovú linku sa zaznamenávajú a archivujú a operátori vedia, z akého telefónneho čísla a miesta prichádza hovor. Takto je možné uložiť pokutu alebo podať trestné oznámenie na každého, kto zneužitím linky tiesňového volania porušuje zákon. Ak niekto na linku tiesňového volania oznámi poplašnú správu, ktorá nie je pravdivá a spôsobí tak nebezpečenstvo vážneho znepokojenia, dopúšťa sa trestného činu šírenia poplašnej správy a hrozí mu trest odňatia slobody na jeden až päť rokov.



Nezneužívaj Linku tiesňového volania



Ako postupovať pri nahlasovaní skutočnej udalosti:

1. Vytoč číslo 112, ktoré zahŕňa záchrannú zdravotnú službu (155), hasičov (150), políciu (158), mestskú políciu (159) a ďalšie záchranné zložky a požiadaj o pomoc.

Pri volaní na linku tiesňového volania buď trpezlivý a počkaj na spojenie.

2. Uveď telefónne číslo stanice, z ktorej voláš a svoje meno.

Zachovaj pokoj a operátorovi linky tiesňového volania presne povedz:

3. Čo sa stalo: dopravná nehoda, požiar, trestný čin... Ak je niekto zranený, povedz presné údaje o jeho stave: či je pri vedomí, v bezvedomí, na čo sa sťažuje, kde má bolesti, poranenia.

4. Komu sa stalo: Muž/ žena/ dieťa. Nezabudni na orientačný vek zraneného a meno. Ak je zranených viac, povedz ich počet, približný vek a druh zranení.

5. Kde sa to stalo: Najskôr povedz názov obce/mesta, odkiaľ voláš, pretože linka tiesňového volania 112 je v rámci celého kraja. Opíš miesto nešťastia (názov ulice, orientačné/súpisné číslo – číslo domu), prípadne hlavné orientačné body v okolí, pri ktorej odbočke zabočiť, ako ďaleko od križovatky, od obchodu, mosta a podobne. V prípade zložitého prístupu je vhodné, aby niekto čakal na dobre viditeľnom mieste a pri príjazde záchranárov na nich kýval. Niekedy ušetrená sekunda môže mať cenu života...

Pri poskytovaní prvej pomoci sa nechaj viesť radami dispečera záchrannej služby.

Pri hlásení udalosti hovor pomaly a zrozumiteľne, aby operátor získal správne údaje a mohol zvoliť najlepší postup a účinnú pomoc.

Hovor vždy ukončí operátor, preto polož slúchadlo až vtedy, keď sa ti operátor poďakuje za telefonát.

   
<< Predchádzajúca lekcia   ?alšia lekcia >>