Millennium 000
AVT Bavaria
Helios Slovakia
Kancelária WHO na Slovensku
Kurzy
otestujte sa!

Mladý záchranár: prevencia kriminality detí a mládeže

Prevencia kriminality >>  Mladý záchranár: prevencia kriminality detí a mládeže

Alkoholizmus

Skutočný príbeh:

Aké som mala detstvo? Nerozpráva sa mi to ľahko, nerada na to spomínam... Otec aj mama pracovali a po finančnej stránke sme sa nemali zle. Otec často po príchode z práce chodil do krčmy. Zo začiatku sa vracal v normálnom stave. Neskôr začal krčmu navštevovať častejšie. K pivu, vínu sa pridal tvrdý alkohol. Svoje pitie spočiatku obmedzoval na víkend, neskôr pil aj keď vedel, že pôjde do práce. Často šoféroval auto aj v podnapitom stave. Takto to trvalo niekoľko rokov.

Postupne sa mu nechcelo chodiť do práce, až jedného dňa zostal doma, vraj si chce oddýchnuť a viac do roboty nešiel. Mama ponúkala otcovi všetky možné spôsoby a prosila ho, aby sa išiel liečiť. Otec odmietal priznať, že je závislý od alkoholu.

Keď bol v podnapitom stave, bol agresívny. Obidve sme sa ho báli, pretože sme nikdy nevedeli, čo ho v tej chvíli napadne. Bol žiarlivý a keď bol opitý, jeho žiarlivosť voči mame ešte viac stúpala. V noci mamu budil, hádal sa s ňou a niekedy ju bil. Ja som nemohla vyjsť z izby, plakala som a čakala, kedy sa mama vráti. Ako veľmi som sa bála hodiny, keď príde otec z krčmy domov...

Pamätám sa, ako mama musela chodiť kupovať do obchodu alkohol. Ak to nechcela spraviť, bolo zle, tak radšej išla. Takto to išlo roky a roky. Mama sa s ním prestala postupne hádať, pretože to nemalo zmysel a len tŕpla, čo bude, keď príde domov. Opitému človeku budete ťažko niečo vysvetľovať.

Keď prestal pracovať, začal chodiť do krčmy už dopoludnia, vracal sa niekedy poobede, niekedy až o jedenástej večer alebo prišiel až ráno. Nikdy som mamu nechápala, prečo je ešte stále s ním, prečo neušla. Prečo nezavolala políciu, keď ju bil alebo na ňu vytiahol nôž...

Mama to pred blízkou rodinou tajila a jej najlepšia kamarátka sa čudovala, že ešte neodišla od tyrana. Toto sa opakovalo každý deň. Vždy sme sa modlili, aby už zaspal. Chodili sme okolo neho po špičkách, len aby sme ho náhodou nezobudili. Nemohli sme si domov priviesť ani návštevu.

Mama s otcom nerozprávala a ja som veľmi trpela. Otec nemal záujem o žiadne koníčky. Doma sa stále váľal v posteli a nič nerobil. Zaujímal sa iba o alkohol. Nestaral sa o svoj vzhľad, stratil priateľov, začal mať zdravotné problémy.

Moja mama sa konečne v mojich 15-tich rokoch rozhodla od neho odísť. Potajomky sme doslova od neho ušli a presťahovali sa do podnájmu a neskôr sme si našli nový byt.

S otcom som sa už päť rokov nevidela, ale dozvedela som sa, že sa nezmenil. Stále je to vraj rovnaké. Už od rána pije, chodí do krčmy a vracia sa neskoro večer v zlom stave. A každý deň je rovnaký. Som rada, že mama od neho odišla. Bolo to vykúpenie. Myslím si, že takéto detstvo by nikto nikdy nemal zažiť. V ten deň, keď som pre vás napísala tento príbeh, otec zomrel, mal iba 48 rokov...

Raz aj vy budete rodičmi. Dbajte na to, aby alkohol z vás nespravil takéhoto otca alebo matku...



Alkoholizmus



Viete, že alkohol je síce legálna a spoločnosťou tolerovaná droga, ale:

  • na Slovensku najčastejšie zabíja alkohol
  • 15 ročné dieťa sa môže stať závislé od alkoholu už po 5 mesiacoch jeho užívania
  • deti a mládež sú chránené legislatívne, to znamená, že alkohol nesmie byť podávaný na Slovensku ľuďom mladším ako 18 rokov
  • ak na oslave podá niekto 13 ročnému dieťaťu pohárik šampanského ako prípitok, pácha trestný čin
  • osoby maloleté do 15 rokov sa nesmú zdržiavať bez dozoru svojich zákonných zástupcov po 21.00 hodine na verejne prístupných miestach, kde sa podávajú alkoholické nápoje
  • pod vplyvom alkoholu je spáchaná väčšina trestných činov, napríklad výtržníctvo, znásilnenia, ublíženia na zdraví, vraždy, lúpeže, krádeže.

Mali by ste vedieť:

  • Alkohol, cigarety a návykové látky sú škodlivé.
  • Pitím alkoholických nápojov sa nezaháňa smäd, ale získajú sa návyky na konzumáciu alkoholu.
  • Alkohol v rodinách už spôsobil veľa násilia, bolestí a utrpenia.
  • Alkohol odčerpáva z rodinného rozpočtu veľa peňazí, ktoré by sa mohli využiť prospešne pre rodinu.
  • Konzumácia alkoholu, cigariet a návykových látok sa časom mení na pravidelnú. Často sa končí smrťou...
  • Reklama myslí na svoje dobro a zisk, a nie na tvoje zdravie: napríklad detské šampanské navádza deti na pitie alkoholu.

Zapamätaj si:

Nauč sa v živote hovoriť NIE! A nielen na drogy. Nikoho tým neurazíš, keď na priamu otázku, ponuku alebo výzvu povieš NIE! Dá sa to i s úsmevom a bez toho, že by si si automaticky vytvoril nového nepriateľa. Uvidíš, že si ťa dokonca začnú ostatní viac vážiť, pretože máš vlastný názor a pevnú vôľu.

Rovnako je to aj s drogami. Prečo a ako povedať drogám NIE! Užívaním drogy vzniká závislosť, ktorá je charakterizovaná neodolateľnou túžbou po droge. Závislý človek sa získanej závislosti nedokáže sám, bez pomoci, zbaviť.

Už prvá dávka drogy u teba môže vyvolať závislosť! Preto nikdy žiadne drogy neskúšaj!

Deti a mládež sú jednou z najohrozenejších rizikových skupín, pretože závislosť organizmu, ktorý sa vyvíja, vzniká niekoľkonásobne rýchlejšie ako u dospelého.

Pre drogu a s drogou sa mnohí dopúšťajú násilia a rôznej trestnej činnosti. Ubližujú sebe, rodine i okoliu.

Droga postupne berie zdravie, priateľov, zamestnanie, školu, rodinu, radosť i zmysel života.

Buď hrdý na to, že drogy neberieš. To dokáže iba silný a vyrovnaný človek.

Nenahováraj si, že to sa mi nemôže stať. Nikto nie je imúnny proti drogám.



Skutočný príbeh:

Po skončení vysokej školy som mal dve možnosti. Buď si pôjdem odslúžiť vojenskú alebo civilnú službu. Keďže som chcel pomáhať ľuďom, nebolo čo riešiť a zvolil som si civilnú službu. Chcel som robiť na rýchlej zdravotnej pomoci, žiaľ, práve v tom čase tam nebolo voľné miesto. Asi osud chcel, aby som sa dostal ako ošetrovateľ na psychiatrické oddelenie. Musel som absolvovať pomerne náročné psychotesty, na základe ktorých posúdili, či po psychickej stránke zvládnem náročnú ošetrovateľskú prácu. Vďaka športu a fyzickej práci som bol na záťaž zvyknutý, testy som úspešne zvládol. Počas 18 mesiacov môjho pôsobenia som na oddelení toho zažil pomerne veľa. Rozpoviem vám jeden príbeh:

Na oddelení boli hospitalizovaní aj ťažkí alkoholici. Počas odvykania od pitia títo ľudia prechádzali doslova peklom. Mali vysoké horúčky, boli agresívni, halucinovali, nevedeli o sebe. Keby ste videli, ako alkohol dokáže človeka zmeniť doslova na netvora, nikdy by ste alkohol nevzali do rúk. A ak áno, tak len príležitostne a s mierou.

Raz na oddelenie prišiel alkoholik Peter. Mal vtedy okolo 35 rokov. Po jeho prvom ťažkom týždni sme sa postupne skamarátili. Bol úprimný, dobrosrdečný a inteligentný. Mal tú smolu, že mu ľudia ako prejav vďačnosti za jeho prácu často nosili fľašky s alkoholom.

Práve v tom čase sa jeho osobný život dostal do krízy. Peter prišiel o svojich rodičov, na ktorých bol citovo veľmi úzko naviazaný, partnerský život mu nevyšiel, a tak svoju samotu a smútok začal riešiť alkoholom. Najskôr len tak, jedným pohárikom. Potom pribudol ďalší a ďalší, až nakoniec alkohol zvíťazil nad Petrovou sebakontrolou.

Alkohol Petrovi úplne zničil pud sebazáchovy. V kútiku duše si v stave krátkej triezvosti uvedomoval, že sa môže upiť až na smrť, ale alkohol ho už ovládol úplne a potreba pitia bola oveľa silnejšia ako rozum a sebaovládanie. Aj pri Petrovi sa potvrdilo, že alkohol je droga, ktorá si úplne podmaní človeka a začne v plnej miere ovplyvňovať jeho konanie a správanie.

Po trojmesačnom odvykaní od pitia išiel Peter domov. Dlho nevydržal a začal opäť piť. Keď som ho prišiel pozrieť, bol opitý a pri fľaške mal lieky. Nereagoval ani na bolestivé podnety. Zavolal som rýchlu zdravotnú službu. Sanitka prišla o pár minút.

Doktorka Petra vyšetrila a odviezli ho opäť na psychiatrické oddelenie. Zasa si prešiel peklom a pobudol tu ďalšie tri mesiace. Peter videl, ako mi na ňom záleží a ako veľmi mu chcem pomôcť. Uvedomil si, že vedľa seba má človeka, kvôli ktorému chce prestať piť, aby nesklamal jeho snahu a priateľstvo. Nebolo to pre neho ľahké.

Peter so sebou a s alkoholom bojoval niekoľko rokov. Po druhej hospitalizácii sa do dnešného dňa na oddelenie nevrátil. Už 8 rokov nedržal v ruke pohárik s alkoholom.

Návyk na alkohol je veľký a alkohol je pre bývalých alkoholikov nočnou morou, ktorá ich neustále prenasleduje a každým dňom skúša ich pevnú vôľu. Pre bývalých alkoholikov, ktorí nepijú aj viac rokov, niekedy stačí „oliznutie“ alkoholu a sú opäť vtiahnutí do svojej závislosti, opäť sú pri svojej fľaške. Dlhoročné úsilie nepiť je zrazu preč a človek sa môže znova na dlhé roky dostať do problémov s alkoholom, pretože cesta späť je neobyčajne náročná.

Alkohol je legalizovaná návyková droga, ktorá už zabila milióny ľudí. Treba si vždy dobre zvážiť, koľko toho vypijeme. Nikto z nás nepozná svoju hranicu, kde je užívateľom alkoholu, a kde sa mení a stáva sa závislým alkoholikom. Nemá zmysel túto hranicu na sebe skúšať a hľadať, keďže následky môžu byť nepredvídateľné a katastrofálne. Žijeme predsa preto, aby sme plnohodnotne prežili svoj život a nie preto, aby sme ho utopili v alkohole.

   
<< Predchádzajúca lekcia   ?alšia lekcia >>