Millennium 000
AVT Bavaria
Helios Slovakia
Kancelária WHO na Slovensku
Kurzy
otestujte sa!

Ako sa nezabiť na bicykli

Kurzy >>  Ako sa nezabiť na bicykli

Čo sa môže stať každému...záchranca alebo postihnutý

Opatrnosti pri jazde na bicykli po cestách nikdy nie je dosť. Pár metrov pred vami osobné motorové vozidlo zrazí cyklistu - neosvetlený cyklista odbočoval v noci doľava, šofér sa dostatočne nesústredil na jazdu a prehliadol neosvetleného cyklistu. Šofér vozidla je v šoku a zrazeného cyklistu nejde ani pozrieť. Tvrdí, že zavolal RZP. Cyklista leží v strede cesty, je tma a mokrá vozovka.

Okamžite preveríte RZP - šofér je v šoku, jeho tvrdenie je potrebné preveriť. Dbáte na svoju bezpečnosť a bezpečnosť postihnutého - zastavujete premávku obojsmerne a vyšetrujete cyklistu...cyklista je v hlbokom bezvedomí, krváca z hlavy, predpokladáte poranenie chrbtice, dýchanie je sťažené, krvný obeh v poriadku. Predsuniete sánku a ošetríte krvácanie, stále sledujete zdravotný stav postihnutého. Postihnutého nedávate do stabilizovanej polohy na boku z dôvodu predpokladu poranenia chrbtice. Ste sám a v takejto situácii tento úkon bezpečne bez pomoci nedokážete zrealizovať - riskovať poškodenie miechy nechcete.

Prečo vám nikto nepomohol? Veď ste zastavili zopár vozidiel!

Na RZP čakáte 15 minút...mali práve výjazd k autonehode. Lekárovi hovoríte priebeh nehody a čas nehody, celkovú anamnézu postihnutého a vykonané úkony prvej pomoci. Lekár prezerá postihnutého a hneď mu nasadzuje Šancov golier. Postihnutý dostáva pár injekcií, nakladajú ho na nosidlá a do sanitky...ani pri nakladaní na nosidlá na prosbu lekára o pomoc nikto nepomohol... Žiaľ, takáto situácia je u nás úplne bežná! Postihnutého v nemocnici okamžite operujú a práceneschopnosť postihnutého trvala celých 13 mesiacov.

   
   ?alšia lekcia >>