Millennium 000
AVT Bavaria
Helios Slovakia
Kancelária WHO na Slovensku
Kurzy
otestujte sa!

Dopravná výchova detí

Kurzy >>  Dopravná výchova detí

Prečo dopravná výchova detí?

Na slovenských cestách ročne zomiera približne 600 účastníkov cestnej premávky!

V roku 2008 bolo pri dopravných nehodách v Slovenskej republike usmrtených 23 detí do veku 15 rokov, z toho 10 cyklisti a 3 chodci.
Zdroj: Prezídium Policajného zboru.

21.4.2009:
Vrtuľník LZZS ATE z Košíc letel k vážnej nehode v smere na Sninu, v oblasti Ubľa - Klenová. 8 ročný chlapec tam podbehol pod nákladné auto. U chlapca došlo k vysokej amputácii stehna, čím utrpel ťažký úraz s trvalým následkom. Vrtuľník ho transportoval na Oddelenie úrazovej chirurgie do Košíc.

18. Október 2008:
Krátko popoludní letel vrtuľník LZZS ATE z Banskej Bystrice do Detvianskej Huty. 9 ročnáho chlapca na bicykli tam zrazilo osobné auto. Pacienta v bezvedomí a s ťažkými poraneniami hlavy transportovala posádka LZZS do Detskej fakultnej nemocnice v Banskej Bystrici.

20. September 2008:
Vrtuľník LZZS ATE z Nitry letel dnes predpoludním k dopravnej nehode v obci Lipovník v okrese Topoľčany. Osobné auto sa tam vo veľkej rýchlosti zrazilo so 4 ročným cyklistom. Ten napriek resuscitácii lekárom LZZS podľahol pravdepodobne mnohopočetným vnútorným zraneniam. V aute sa ľahko zranili vodič a jeho spolujazdec.

07. September 2008:
Bratislavská posádka LZZS ATE zasahovala popoludní pri dopravnej nehode. 12 ročného chlapca z Vrbnice s viacpočetnými zlomeninami a poraneniami hrudnej a brušnej dutiny previezli do Detskej fakultnej nemocnice v Bratislave na Kramároch. Mladého cyklistu zrazil neznámy vodič osobného auta, ktorý z miesta nehody ušiel. Nehoda sa stala na ceste medzi Malackami a Studienkou.

Európska únia má za cieľ znížiť počet nehôd s tragickým koncom na cestách Európy do roku 2010 o 50 percent. Za východisko sa berie rok 2002.

Chodci sú najzraniteľnejší účastníci cestnej premávky, z toho vyplýva, že práve deti sú najzraniteľnejší účastníci cestnej premávky!

Príčiny nehôd chodcov spočívajú v nedisciplinovanosti a nedodržiavaní pravidiel cestnej premávky. Preto musíme deti viesť aj k disciplinovanosti počas pohybu na cestách a v ich blízkosti, a taktiež deti musíme naučiť pravidlá cestnej premávky tak, aby si ich v plnej miere aj kvalitne osvojili!

Rizikami cestnej premávky sú najviac ohrozené deti vo veku do 4 rokov.

Veľmi málo detí do 10 rokov sa dokáže dostatočne bezpečne pohybovať po cestách.

Približne 1/3 smrteľných úrazov detí do veku 14 rokov sa stane na cestách.

Najväčšiu dopravnú nehodovosť chodcov spôsobujú deti a mládež vo veku 6 až 14 rokov.

Dopravná výchova pomôže deťom osvojiť si základné návyky správania sa v rôznych dopravných situáciach. Deti budú vedieť dopravné situácie riešiť správne, budú opatrnejšie, pozornejšie a rozvážnejšie (prevencia).

Dopravná výchova detí je významný prvok v znižovaní tragédií na našich cestách!

Prezentácia dopravnej výchovy na základnej škole v Žiline.


Premietanie obrázkov...


www.zachranari.sk


Žiaci boli úžasní!


Za aktivitu Ivanko dostáva tričko MLADÝ ZÁCHRANÁR.

   
   ?alšia lekcia >>