Millennium 000
AVT Bavaria
Helios Slovakia
Kancelária WHO na Slovensku
Kurzy
otestujte sa!

Mladý záchranár: prevencia kriminality detí a mládeže

Prevencia kriminality >>  Mladý záchranár: prevencia kriminality detí a mládeže

Krádež

Skutočné príbehy:

1. Auto, v ktorom sa kamarát s kolegami vracal z práce, malo nehodu. Pri nehode priateľ zahynul a ešte bol aj okradnutý. Niekto dokázal mŕtvemu človeku ukradnúť výplatu...

2. Jeden mladý muž často chodil ku kamarátovi do autoservisu. Vždy bol módne oblečený, vlastnil rýchle športové auto, jednoducho, „ťažký frajer“. Chodieval len tak, z dlhej chvíle, na „pokec“. Roboty sa nechytil nikdy ani v servise, ani mimo neho.

Jedného dňa sme sa dozvedeli, že pobočku banky v našej obci prepadol samopalom ozbrojený lupič. Počas prepadu bol vyrušený jedným pánom, a tak bez lupu sa dal na útek. Polícia rýchlo páchateľa vypátrala a počas domovej prehliadky našla u neho samopal. Bol strčený pod posteľou. Dozvedeli sme sa, že to bol náš známy „ťažký frajer.“ Nakoľko bol obvinený ešte z ďalších krádeží, bol odsúdený a dodnes si odpykáva trest vo väzení. Tu má dostatok času premýšľať nad svojím životom.

3. Na parkovisku pred nákupným centrom som uvidel predavačku, ktorá vybehla z obchodu s vešiakom v ruke. Pozrela sa okolo seba a vzápätí sa prudko rozbehla. Mysľou mi prebehlo, že najskôr naháňa zlodeja. Rozhliadol som sa aj ja. Asi päťdesiat metrov od nás bežal mládenec aj s plnou igelitovou taškou.

Neváhal som. Spolu s priateľom sme rýchlo skočili do auta a vyštartovali za zlodejom. Cestou priateľ privolal políciu. Mládenca sme ešte trochu ponaháňali a spolu s privolanou políciou chytili. Predavačka potvrdila totožnosť zlodeja. Na polícii sa zistilo, že dotyčný nie je žiadne neviniatko. V evidencii mal už záznam o niekoľkých krádežiach.



Krádež



Čo dosiahne človek krádežou? V prvom rade si zničí časť svojho života. Skôr či neskôr sa dostane do rúk polície. Súd ho odsúdi a skončí vo väzení. Do akej spoločnosti sa dostane? Sú to všetko ľudia, ktorí nejakým spôsobom porušovali zákony.

Ako na človeka vplývajú takíto delikventi? Myslíte si, že dobre? Prepustení často po návrate na slobodu opakovane porušujú zákon a často skončia opäť vo väzení. Osobne poznám muža, ktorý si odpykal tri roky trestu v zahraničí za krádeže. Sľuboval, že po návrate na Slovensko si tento čas vynahradí... A vynahradil. Po krátkom čase sa opäť vlámal do cudzej garáže a vykradol ju. Skončil vo väzení, ale tento raz na Slovensku.

Sú však aj prípady, keď sa prepustený jedinec opäť začlení do života. Nie je to však jednoduché. Preto všetky myšlienky, ktoré sú spojené s krádežou, s túžbou vlastniť niečo, čo nám nepatrí, rýchlo treba vypustiť z hlavy a nezaoberať sa s nimi. Prečo? Veľká túžba mať môže zvíťaziť nad vaším svedomím a nad vašimi morálnymi postojmi.

Nedajte sa nikdy nahovoriť na krádež a ani na predaj ukradnutých vecí. Buďte pevní vo svojich mravných postojoch a nedajte sa premôcť zlu, aj keby ste si za to vyslúžili posmech. Prečo? Tráviť čas medzi väzenskými múrmi môžete aj ako spolupáchateľ. Z toho vyplýva, že niet nad slobodu, preto N E P O K R A D N E Š !



Krádeže mobilných telefónov, prevencia pred odcudzením

  • mobilný telefón noste tak, aby ste mali nad ním kontrolu. Nenoste ho v zadnom vrecku nohavíc.
  • na verejnosti sa nie vždy vyplatí ukazovať, že ste majiteľom mobilného telefónu,
  • mobilný telefón nikdy nenechávajte bez dozoru, napríklad odložený na stole, v bunde, v neuzamknutej školskej šatni, či v jedálni,
  • o odcudzení mobilného telefónu čím skôr povedzte rodičom. Túto udalosť nahláste na polícii a príslušného mobilného operátora požiadajte o jeho zablokovanie.

   
<< Predchádzajúca lekcia   ?alšia lekcia >>