Prevencia kriminality detí
Kurzy >>
Prevencia kriminality detí
Sprejeri
Jano má množstvo energie, lebo nešportuje, neučí sa, nepomáha rodičom. Nič poriadne ešte v živote nedokázal, preto je často agresívny a podráždený. Prichádza do konfliktov s rodičmi a nemajú ho radi ani spolužiaci. V triede zostal osamotený a cíti sa nepochopený. Narastá v ňom pocit menejcennosti. Musí niečo urobiť, aby sa tohto pocitu zbavil.
V televíznych správach videl reportáž o sprejeroch, ktorí v noci čmárajú a poškodzujú cudzie veci, ktoré iní ľudia postavili svojimi pracovitými rukami. To ho prebudilo k činnosti. Pocítil hrejivý pocit, že nastala jeho chvíľa.
Cestou zo školy si kúpil spreje a pod rúškom noci postriekal stenu neďalekej zateplenej bytovky. Tu zanechal svoj prvý „podpis“. Domov sa vrátil spokojný, s úsmevom na tvári, ktorý nemal už veľmi dávno. Cítil sa ako najväčší frajer a sladko zaspal. Ráno sa pochválil svojim spolužiakom. Myslel si, že je hrdina triedy. Tento pocit jedinečnosti bol taký silný, že mu nedokázal odolať. A tak pod rúškom noci sprejoval po meste ďalej a vytváral „umelecké diela“. Stal sa z neho taký sebavedomý frajer, že jeho rečiam o nočných sprejerských akciách už nikto v triede nechcel neveriť.
Preto sa rozhodol, že zavolá niekoho zo svojich spolužiakov, športovcov, aby s ním šiel v noci na jeho ďalší záťah. Potreboval svedkov, aby všetkým dokázal, že si nevymýšľa, že hovorí pravdu. Pritom veľmi dobre vedel, že sprejovanie je trestný čin poškodzovania cudzej veci a je zakázané. Informáciu videl aj v televíznych správach. V triede nepochodil, nikoho nezískal pre svoj plán.
Zamyslime sa spoločne, prečo to Jano robí? Je to strach, napätie alebo adrenalín, ktorý cíti, keď sprejovaním poškodzuje steny domov, súpravy železničných vozňov, autobusové zastávky, verejné priestranstvá a potom uteká pred políciou? Čo si chce dokázať? Chce byť jedinečný? Túži po dobrodružstve? Mýli sa, keď dúfa, že takto si získa úctu a rešpekt v triede a nájde si opäť stratených kamarátov.
Janov pocit jedinečnosti rýchlo pominul, keď ho polícia raz v noci chytila a vyšetrovaním mu dokázala všetky priestupky. Jeho „podpisy“ ho prezradili. Sprejerské akcie ho vyšli veľmi draho. Celková škoda na poškodených objektoch bola vyčíslená na 12 534 eur. Jeho rodičia museli vzniknutú škodu nahradiť v celej výške. A nie len to. Rodičia ho poslali pomôcť pri oprave poškodenej fasády na zateplenej bytovke. Celý víkend pomáhal maliarom maľovať zničené priečelie, a tak aj on priložil ruku k dielu. Teraz by ho mrzelo, keby opravenú stenu opäť niekto poškodil. Po tejto skúsenosti vie, že je nesprávne ničiť veci okolo seba, pretože ničením sa znehodnocuje práca druhých ľudí.
Sprejovaním poškodzujem cudzie veci, preto:
-
neničím veci, ktoré slúžia mne aj iným
-
nerobím inému to, čo nechcem, aby iní robili mne
-
nebudem si z verejných objektov robiť maliarske plátno pre svoje spreje
-
budem chrániť nielen svoj, ale aj cudzí majetok a správať sa k nemu zodpovedne
Na zamyslenie - riešenie problému
Sprejerstvo prerástlo do pouličného umenia. Sprejeri, ktorí robia umenie, oslovia vedenie mesta alebo obce a požiadajú ich o vyčlenenie vhodných priestorov na ich sprejovanie. Ak máte o tento druh umenia záujem, zistite si, či vo vašom meste nie je vyhradené miesto, kde sa dá sprejerstvo robiť legálne. Potom môžete sprejerstvo robiť aj cez deň a nie je to protizákonné. Takto vznikajú veľmi pekné diela, ktoré skrášlia často krát už ošarpané verejné plochy.